Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 20-24 czerwca 2016 r. odbędzie się, pod honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego i Jego Prezydenta, p. Martina Schulza, VI międzynarodowa konferencja conradowska zorganizowana przez Zakład Studiów Conradoznawczych Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Otwierająca sesja plenarna konferencji odbędzie się 20 czerwca w Muzeum Lubelskim (na Zamku) w Lublinie. W dniu otwarcia konferencji odbędzie się „pielgrzymka” jej uczestników śladami Josepha Conrada i bohaterów jego opowiadania „Książę Roman” w Lublinie (grób Karola Zagórskiego, bliskiego kuzyna Conrada, na cmentarzu przy ul. Lipowej, kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 68 gdzie mieszkała rodzina Zagórskich, postać Romana Sanguszki na obrazie Jana Matejki „Unia Lubelska” w Muzeum Lubelskim). Dalszy ciąg obrad będzie miał miejsce w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w dniach 21, 22, 23 i 24 czerwca 2016 r.
Po obradach w UMCS w Lublinie odbędą się dwie sesje wyjazdowe konferencji zorganizowane przez UMCS i odpowiednio Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie (25 czerwca) i Państwowy Uniwersytet im. Iwana Franki w Żytomierzu (27 czerwca). Towarzyszyć im będzie w dniach 24-29 czerwca kolejna „pielgrzymka”, tym razem części uczestników, śladami dzieciństwa i wczesnej młodości Josepha Conrada we Lwowie, Żytomierzu, Berdyczowie i Terechowej (tam uczestnicy odwiedzą Muzeum Conrada, nad którym UMCS sprawuje patronat, i przekażą dla tego Muzeum książki i eksponaty).
Konferencja jest częścią międzynarodowego programu badań nad twórczością Josepha Conrada realizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Columbia University Press w Nowym Jorku. Konferencja dedykowana jest East European Monographs w Boulder (USA), z którym Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie współwydał tomy I-XXII serii naukowej Conrad: Eastern and Western Perspectives oraz Columbia University Press w Nowym Jorku, które przeprowadziło światową dystrybucję wszystkich wydanych dotąd 25 tomów tej serii.
W konferencji bierze udział ok. 90 badaczy z 18 krajów (Algieria, Austria, Bułgaria, Chiny i Hong Kong, Francja, Indie, Iran, Japonia, Kanada, Niemcy, Polska, Słowenia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, USA, Wielka Brytania i Włochy). Łącznie, w głównych obradach w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i sesjach wyjazdowych w Uniwersytetach we Lwowie i Żytomierzu, wygłoszonych zostanie 69 referatów (w języku angielskim) dotyczących różnych aspektów i kontekstów twórczości Josepha Conrada (polskich i środkowo-wschodnioeuropejskich kontekstów tej twórczości dotyczyć będzie 25 referatów) oraz odbędzie się jedna dyskusja panelowa z udziałem 8 badaczy z 5 krajów.
Szczegółowych informacji o konferencji udziela przewodniczący jej komitetu organizacyjnego, prof. dr hab. Wiesław Krajka: Zakład Studiów Conradoznawczych w Instytucie Anglistyki UMCS, Pl. M. Curie-Skłodowskiej 4a, Lublin 20-031; tel. (81)537-2634 lub (81)532-5788; fax (81)537-52-79; e-mail: wieslaw.krajka@poczta.umcs.lublin.pl.