Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Autorka tekstu: Anna Kowalska (SKNE UMCS)
XXII Muzyczne Dialogi nad Bugiem
W pierwszych dniach sierpnia (4-5 VIII 2012 r.) odbył się w Mielniku już po raz XXII międzynarodowy festiwal „Muzyczne Dialogi nad Bugiem”. Ideą organizowanych corocznie spotkań jest otwarcie się na poznanie różnych kultur. W województwie podlaskim mieszkają przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych (Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Romowie).
Dlatego właśnie w Mielniku zrodził się pomysł zorganizowania Program tegorocznego festiwalu został podzielony na dwie części: folkową i folklorystyczną. W pierwszym dniu zagrali: zespół Sharena, Folknery z Ukrainy, Duan oraz Sutaras z Litwy. Gwiazdą wieczoru był Zakopower, który zgromadził pod sceną ogromną publiczność. Po koncercie pod namiotem gwiazdy ustawiła się długa kolejka po autografy. Pierwszy dzień koncertów zakończył pokaz sztucznych ogni, prezentujących się niesamowicie w otaczającej scenerii (festiwal odbywa się przy stadionie, nad samym Drugiego dnia scenę opanowały ludowe zespoły śpiewacze: Mielniczanie, Krynica, Nowina, Wrzosy, oraz Hiłoczka. Muzykę góralską zaprezentował zespół Hora. Odbyła się też prezentacja tańców białoruskich (Mahdalina), polskich (Chodowiacy, Małe Podlasie) oraz Dialogi nad Bugiem mają nie tylko wymiar muzyczny. Uczestnicy festiwalu mieli okazję wziąć udział w warsztatach tańców (polskich, białoruskich, cygańskich), śpiewu oraz gry na instrumentach ludowych.
Ponadto, do dialogu przyłączyli się pracownicy i studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów przygotowało bowiem już po raz drugi konferencję popularno-naukową pod hasłem: Gawędy o kulturach. Referaty dotyczyły zagadnień socjologicznych, etnologicznych, kultury ludowej, a nawet współczesnego folkloru internetowego. Tegoroczne „Dialogi…” były więc okazją do poznania kultury tradycyjnej, a także tej inspirowanej folklorem zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej.