Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
3 października 2014 roku w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym ETIUDA, przy ul. Nałęczowskiej w Lublinie odbyła się organizowana przez Urząd Marszałkowski konferencja pt. „Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Lubelskiego - osiągnięcia i wyzwania". Jednym z ekspertów biorących udział w dyskusji była dr Dagmara Kociuba, Kierownik Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań UMCS.
Konferencja była podsumowaniem zbliżającego się zakończenia wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 oraz zaawansowania prac nad nowym Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Przyszłość współpracy świata nauki z biznesem zdominowała dyskusję o funduszach na innowacje z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Eksperci rozmawiali m.in. o barierach, które utrudniają budowę partnerstwa między przedsiębiorcami a naukowcami.
– Kłaniam się nisko wszystkim, którzy w mijającej unijnej perspektywie, korzystali z funduszy europejskich przy realizacji tysięcy inwestycji w całym regionie – podkreślił obecny na konferencji Krzysztof Hetman, były marszałek województwa, obecnie europoseł.
Dr Dagmara Kociuba z UMCS w Lublinie skomentowała przygotowanie uczelni do realizacji projektów badawczych ze środków unijnych po 2013 roku oraz współpracę z przedsiębiorcami. Kierownik Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań potwierdziła, że uniwersytet jest gotowy na komercjalizację badań. Dowodem tego jest udział uniwersytetu w spółce z dziedziny biotechnologii. Jednocześnie doktor Kociuba przyznała, że przedsiębiorcy dostrzegają konieczność budowy partnerskich relacji między uczelniami, ale przykład UMCS-u pokazuje, że łatwiej jest nawiązać współpracę przy realizacji projektów z firmami z zewnątrz, niż z Lubelszczyzny. – Na szczęście ta sytuacja się zmienia – dodała.
Prof. Anna Rogut ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, podkreślała, że wyznacznikiem lubelskiej innowacyjności nie jest infrastruktura badawcza, lecz specjaliści, którzy potrafią z niej skorzystać. – W latach 2007-2013 znakomicie rozbudowaliśmy sprzęt badawczy. Teraz trzeba dołożyć starań, aby tę aparaturę wykorzystać – mówiła. Współautorka Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Lubelskiego zaznaczyła, że powinniśmy skupić się na wykorzystaniu wszystkich możliwych źródeł finansowania innowacji, nie tylko z nowego RPO.
W debacie udział wzięli także Marceli Niezgoda (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju), Sławomir Sosnowski (Marszałek Województwa Lubelskiego), Aneta Pieczykolan (Dyrektor DRPO), Bożena Lisowska (Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego), Ryszard Boguszewski (Prezes EuroCompass Sp. z o.o. w Lublinie), Tomasz Małecki (Prezes Zarządu Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego S.A. w Lublinie), Prof. Wojciech Misztal (Dyrektor Instytutu Socjologii UMCS w Lublinie), Marta Jankowska (Przedstawiciel Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie), Paweł Prokop (Prezes Zarządu Fundacji Inicjatyw Menedżerskich w Lublinie).