Ścieżka Krajobraz dźwiękowy zakłada zapełnienie przestrzeni wystawienniczej interaktywnymi eksponatami ukazującymi piękno i różnorodność krajobrazu dźwiękowego oraz wyjątkowość zmysłu słuchu, który daje człowiekowi dostęp do tego świata. Zadaniem tej części wystawy jest propagowanie wiedzy o dźwiękach oraz anatomii słuchu, połączone z uwrażliwianiem odbiorców na bodźce akustyczne. Istotnym zadaniem wystawy jest również propagowanie profilaktyki słuchu i budowanie kultury komunikacji z osobami z niedosłuchem. Eksponaty wystawiennicze będą kształcić i bawić, przyciągać widza atrakcyjnym designem i sposobnością do bezpośredniej interakcji.
W ramach wystawy zaplanowano stworzenie eksponatów koncentrujących się wokół szeroko pojętej tematyki zmysłu słuchu, ułożonych na trzech ścieżkach:
Ścieżka akustyczna – wystawa zawierająca wybrane instrumenty muzyczne i kształcąca w obszarze odbioru dźwięków generowanych przez nie oraz wskazująca na różnorodność źródeł dźwięku. Ścieżka ta wymaga interakcji zwiedzających z eksponatem. W przestrzeni tej rozplanowano:
Korytarz komunikacji alternatywnej i wspomagającej – wystawa w wyciszonej przestrzeni nawiązująca do środków komunikacji używanych przez osoby z niedosłuchem i głuche. Wystawa ma ukazywać świat alternatywnej komunikacji, kultury porozumiewania się osób niesłyszących i uwrażliwiać osoby słyszące na inne sposoby komunikacji oraz wspomaganie tego procesu. Istotnym aspektem tej ścieżki jest również oswajanie ludzi słyszących odmiennym odbiorem otoczenia przez osoby niesłyszące oraz wskazywane barier, na jakie natrafiają osoby niesłyszące. Ścieżka ta zawiera eksponaty do oglądania oraz swobodnego manipulowania/dotykania, np.:
Przestrzeń profilaktyki zaburzeń słuchu i mowy –wystawa modeli i plansz edukacyjnych nawiązujących do profilaktyki słuchu oraz mowy. Przestrzeń z kącikiem eksperymentów, umożlwiającym samodzielne badanie progu słyszenia. Wśród eksponatów znajdą się: