Projekt "Dźwiękowe reprezentacje pamięci"

Dofinansowane ze środków budżetu państwa

Źródło finansowania: Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Program: Doskonała nauka II - Wsparcie monografii naukowych

Tytuł projektu: "Dźwiękowe reprezentacje pamięci" umowa nr: MONOG/SP/0102/2023/01 z dnia 17.07.2023 r.

Wysokość przyznanego finansowania: 38 500,00 zł; całkowita wartość projektu 43 000 zł

Opis zadania:

Celem głównym projektu jest przetłumaczenie monografii na język angielski i jej wydanie w zagranicznym wydawnictwie o światowym zasięgu. Monografia "Dźwiękowe reprezentacje pamięci" jest efektem badań dotyczących zjawiska traumy pojawiającego się jako efekt szczególnie trudnych doświadczeń mających miejsce w trakcie nadzwyczajnych zdarzeń jakimi są wojna lub doświadczanie opresji w systemie totalitarnym. Zjawisko traumy było już wielokrotnie badane w różnych dziedzinach, to jej analiza w związku z pamięcią w kontekście upamiętniania w formie dzieła muzycznego nie była jak dotąd podejmowana na szerszą skalę. Innowacyjność przedstawionych badań polega na analizie kształtu dźwiękowego, który jest zapisem traumy i jej śladem oraz pamięcią, a jednocześnie stanowi on formę jej przezwyciężenia. W badaniach swych łączę zatem kompetencje z zakresu psychologii i studiów nad dźwiękiem (sound studies) w tym teorii muzyki wraz z odniesieniami do badań narracyjnych oraz historii i socjologii. Dopiero w tak interdyscyplinarnym ujęciu jest możliwe dogłębne badanie i analizowanie podejmowanej problematyki. Celem monografii jest zatem wyznaczenie nowego pola badawczego, w ramach którego możliwe byłoby zarówno upamiętnianie traumy jak i pokazanie sposobu w jaki mogłaby ona zostać złagodzona. Ponieważ w literaturze przedmiotu, zarówno polsko- i obcojęzycznej, brak tak wielowątkowych ujęć, pokazujących często nieoczywiste związki między traumą, pamięcią i dźwiękiem, praca przyczyni się do wyznaczenia nowego kierunku badań, a publikacja dotychczas wyników w wersji anglojęzycznej pozwoli na zainteresowanie takim sposobem ujęcia analizowanej problematyki międzynarodowych odbiorców.

Data rozpoczęcia realizacji projektu:  01.07.2023

Data zakończenia realizacji projektu: 31.12.2024

 

Dr Joanna Posłuszna – jest adiunktem w Katedrze Psychologii Emocji i Osobowości w Instytucie Psychologii UMCS. Jest autorką monografii: Osobowość a preferencje muzyczne (2014), Dźwiękowe reprezentacje pamięci (2020), Sound representations of memory (2024), współautorką Artyści i twórcy. Aspekty społeczne, artystyczne i ekonomiczne (2021), redaktorką kilku prac zbiorowych m.in. Psyche – trauma – pamięć (2017) oraz anglojęzycznej serii Psychology of Art. And Creativity.

Zajmuje się psychologią sztuki, zwłaszcza analizą dzieła muzycznego, badaniami narracyjnymi, reprezentacjami pamięci zbiorowej i indywidualnej, oraz prowadzi badania z zakresu studiów na Holokaustem i sound studies.