Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Na przełomie września i października 2022 r. w Kownie (Litwa) odbył się X Międzynarodowy Kongres Badaczy Białorusi organizowany tradycyjnie przez Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego. Gospodarzem tegorocznego kongresu był Uniwersytet Witolda Wielkiego, w siedzibie którego odbywały się sekcja plenarne oraz prace w kilkunastu sekcjach tematycznych.
Szeroka formuła kongresu zgromadziła liczne grono badaczy (ok. 500 uczestników) z zakresu nauk społecznych i humanistycznych z wielu państw. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej podczas międzynarodowego kongresu reprezentowali prof. dr hab. Walenty Baluk z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS oraz prof. dr hab. Jerzy Garbiński z Katedry Teorii i Metodologii Nauk o Polityce i Administracji UMCS. Badacze problematyki wschodnioeuropejskiej z UMCS wzięli udział w sekcji pt. Wojny kulturowe na ziemiach Białorusi i Ukrainy jako element wojny hybrydowej XXI wieku. Prof. Walenty Baluk wygłosił referat pt. Między wojną hybrydową a tradycyjną. Polityka Rosji wobec Ukrainy w latach 2014-2022, w którym akcentował uwagę na niemilitarnych aspektach rosyjskiej agresji związanych z oddziaływaniem ideologicznym, kulturowo-cywilizacyjnym oraz w zakresie pamięci historycznej. Z kolei prof. Jerzy Garbiński zaprezentował referat pt. Białoruś w polityce historycznej Rosji (1991-2021), w którym podjął próbę uporządkowania podstawowych kategorii związanych z badaniami nad polityką historyczną oraz określił miejsce Białorusi w polityce pamięci Federacji Rosyjskiej. |