Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 13-15 lutego 2024 r. w ramach współpracy międzynarodowej, z wizytą w Instytucie Pedagogiki przebywała Prof. Jane Seale z Open University (Faculty of Wellbeing, Education & Language Studies) w Wielkiej Brytanii. Profesor jest międzynarodowym badaczem, specjalizującym się w problematyce dostępu, wykorzystywania i roli nowych technologii w funkcjonowaniu grup wykluczonych edukacyjnie, w tym również osób z niepełnosprawnością. W trakcie pobytu odbyło się spotkanie Prof. Jane Seale z JM Rektorem Prof. dr hab. Radosławem Dobrowolskim oraz Prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej – Prof. dr hab. Wiesławem I. Gruszeckim, na którym omówiono dalsze etapy współpracy. W spotkaniu uczestniczyły również Dyrektor Instytutu Pedagogiki, dr hab. Stanisława Byra, prof. UMCS oraz dr Dorota Chimicz z Katedry Psychopedagogiki Specjalnej.
Pobyt Prof. Jane Seale w Instytucie Pedagogiki obfitował w liczne spotkania badawczo-naukowe. W ich obrębie szczegółowo przeanalizowano realizację wspólnego projektu badawczego, z udziałem dr D. Chimicz i dr hab. Stanisławy Byra, prof. UMCS. Wymiernym efektem przeprowadzonych dyskusji jest rozpoczęcie badań porównawczych między Polską i Wielką Brytanią w zakresie dostępu i obszarów zastosowania najnowszych technologii w funkcjonowaniu dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Prof. Jane Seale była ponadto prelegentem w cyklicznym wydarzeniu naukowym – Czwartki Badawcze. Wygłosiła wykład pt. „Creative methods for enabling the participation of people with disabilities in research”. W ramach rozpoznania polskiego systemu edukacyjnego i wspierajacego dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, Profesor uczestniczyła również w spotkaniach zorganizowanych w Warsztatach Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lublinie przy ul. Rogowskiego 5 oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Lublinie przy ul. Głuskiej 5.