Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W zakresie relacji międzynarodowych Serbia już od wielu lat prowadzi politykę neutralności i wielowektorowości. Przy czym Belgrad robi to dość skutecznie, mistrzowsko zachowując równowagę w relacjach między Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską, Chinami i Rosją nawet po ataku ostatniej na Ukrainę w dniu 24 lutego.
Źródło zdjęcia: Flickr/PRess Serbia
Pytanie tylko jak długo Serbowie na czele z prezydentem Aleksandrem Vučiciem będą w taki sposób lawirować, nie opowiadając się po żadnej ze stron w obliczu najpoważniejszego konfliktu zbrojnego w Europie od czasów II wojny światowej. Odpowiedzi na nie udzielał dr hab. Konrad Pawłowski z Katedry Stosunków Międzynarodowych UMCS w wywiadzie dla portalu Money.pl.
O tym, czy Belgradowi jest bliżej do Moskwy niż do Brukseli, jak wyglądają relacje handlowe Serbii z Rosją, oraz czy są obawy o rosyjską interwencję wojskową w kontekście Kosowa przeczytać można pod linkiem