Problemy z pamięcią u chorych na nowotwór? |dr Magdalena Bury-Kamińska |MŁODY PROJEKT

Z roku na rok coraz więcej osób zapada na chorobę nowotworową. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów obecnie ponad milion Polaków żyje z chorobą nowotworową, a co roku notuje się ok. 170 tys. nowych przypadków. To 2,5 razy więcej niż liczba zachorowań i zgonów nowotworowych jeszcze w pierwszej połowie XX w. W jakim miejscu będziemy jako społeczeństwo pod względem zachorowalności na nowotwory za – powiedzmy – 10 lat? Na to pytanie spróbuje dziś odpowiedzieć dr Magdalena Bury-Kamińska z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS.

Dr Bury-Kamińska wyjaśnia również, na czym polega innowacyjna terapia zaburzeń poznawczych u pacjentów chorych na nowotwór, czym jest chemobrain i czym różni się od mgły mózgowej, a także dlaczego młodsze osoby z diagnozą nowotworu doświadczały większych trudności poznawczych niż starsze. Rozmowę prowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS. Zapraszamy dziś o godz. 19:00.

***

Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.

Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.

    Aktualności

    Autor
    Aneta Gęba
    Data dodania
    16 stycznia 2025