Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
23 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Metropolitalnym w Pradze odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Transfer of experience: Czech-Polish perspective on the problems of contemporary international security” w której uczestniczyli naukowcy z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.
Konferencja została zorganizowana w ramach projektu pt. „Polsko-czeskie spojrzenie na współczesne problemy bezpieczeństwa” sfinansowanego jako zadanie publiczne przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”. Uroczystego otwarcia wydarzenia i powitania uczestników dokonali: rektor Uniwersytetu Metropolitalnego prof. Michal Klima, kierowniczka projektu dr Ewelina Kancik-Kołtun i prorektor prof. Ladislav Cabada. Swoją obecnością zaszczycił uczestników także przedstawiciel Instytut Polskiego w Pradze p.o. dyrektora Wojciech Bednarek. W ramach pięciu sesji naukowych badacze z Instytutu w osobach dr hab. Agnieszki Demczuk, prof. UMCS i dr Eweliny Kancik-Kołtun, a także z Instytutu Stosunków Międzynarodowych, Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach oraz czeskich ośrodków akademickich: Uniwersytetu Metropolitalnego w Pradze, Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie wygłosili referaty dotyczące problemów: dezinformacji i propagandy, bezpieczeństwa migracyjnego, wojny hybrydowej, bezpieczeństwa antyterrorystycznego , wojny w Ukrainie, wojny w Strefie Gazy, konfliktu Iranu z Izraelem, sytuacji Tajwanu, NATO, bezpieczeństwa obywatelskiego, bezpieczeństwa żywnościowego, bezpieczeństwa klimatycznego. W ramach konferencji nastąpiła w wymiana wiedzy i doświadczeń wybitnych naukowców z Czech i Polski na tematy priorytetowe dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego. |