Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Absurdalna koncepcja, że Ziemia jest płaska, znajduje zwolenników wśród społeczeństwa. Podczas wydarzenia popularnonaukowego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, które odbędzie się 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, eksperci przedstawią dowody na kulistość Ziemi. Koncepcja płaskiej Ziemi będzie też pretekstem do debaty o tym, skąd się biorą i jak funkcjonują w społeczeństwie i w ludzkim umyśle fake newsy, mity i teorie spiskowe.
Głównym wątkiem debaty będzie tzw. „koncepcja płaskiej Ziemi”, głosząca, że Błękitna Planeta wcale nie ma kształtu kulistego, a społeczeństwo jest oszukiwane przez naukowców w tej sprawie. „Płaskoziemcy” mają nawet swoje „dowody” na płaskość Ziemi. Podczas wydarzenia eksperci – geograf i fizyk, przedstawią dowody na kulistość naszej Planety.
Dalsza część wydarzenia będzie poświęcona mechanizmom, źródłom oraz wpływowi fake newsów, współczesnych mitów i teorii spiskowych na społeczeństwo oraz psychikę człowieka, wyjaśnione przez ekspertów - psychologa i filozofa.
Do udziału w debacie zaprosiliśmy uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcieliby zgłębić tę ciekawą tematykę. Podczas wydarzenia będzie również możliwość zadawania pytań naszym ekspertom.
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS jest idealnym miejscem na przeprowadzenie takiej debaty nie tylko ze względu na jej geograficzną tematykę, ale również ze względu na unikatowy kierunek studiów, jakim jest geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe, powiązany z mechanizmami rozpowszechniania dezinformacji w społeczeństwie.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez JM Rektora UMCS, prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego.
żródło: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS