Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Publikacje naukowe a hejterzy, odporność specjalistów na mowę nienawiści oraz formy przemocy, z którymi spotykają się w sferze wirtualnej i rzeczywistej – m.in. te tematy poruszyli uczestnicy debaty „Pandemiczna fala hejtu”.
11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii COVID-19. Od tego momentu wirus SARS-CoV-2 stał się wyzwaniem dla naukowców. Informacja o wynalezieniu szczepionki wywołała falę dyskusji na temat jej skuteczności, stała się także zaczynem do negatywnych, często obraźliwych komentarzy wobec propagatorów szczepień. O swoich doświadczeniach dotyczących mowy nienawiści, w debacie „Pandemiczna fala hejtu”, wypowiedzieli się:
Goście debaty opowiedzieli m.in. o działaniach hejterskich w sieci.
– Nie wiem jak Państwo, ale mi grożono śmiercią. Dostałem maila dzień po moich urodzinach, gdzie wskazano, że mnie się po prostu zabije. Został wskazany adres szpitala, gdzie pracuję z informacją, że jestem śledzony i mnie zabiją. Tak więc ja doznałem tego największego wymiaru hejtu […] – powiedział lek. Bartosz Fiałek.
O prawnych i psychologicznych aspektach mowy nienawiści powiedziały:
Na temat ochrony pracowników przed hejtem opowiedział dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS - Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Rozmowę poprowadziła dziennikarka oraz naukowczyni dr Ewa Bulisz z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Organizatorem debaty było Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.