Związek zawodowy Solidarność-80 w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał 10 marca 2009 roku. Była to odpowiedź na pojawiające się informacje o planach zmiany formy zatrudnienia pracowników obsługi i przekazania ich do zewnętrznej firmy zgodnie z Art. 23¹ Kodeksu Pracy. Wobec braku należytej reprezentacji tej grupy pracowników przed władzami Uczelni, z inicjatywy Elżbiety Chodzyńskiej powstał trzeci w UMCS związek zawodowy. Komitet Założycielski utworzyli pracownicy obsługi Wydziału Prawa i Administracji. 13 marca 2009 roku w siedzibie Regionu Mazowieckiego w Warszawie została zarejestrowana Organizacja Zakładowa Nr 23 NSZZ ”Solidarność”-80 w UMCS, o czym niezwłocznie poinformowano władze Uniwersytetu.
Władze naszego związku w porozumieniu z innymi związkami działającymi w Uczelni rozpoczęły intensywne negocjacje z władzami UMCS, których celem było uniknięcie zwolnienia ponad 400 pracowników. W wyniku podjętych działań udało się ograniczyć liczbę zwolnionych do ok. 130 osób, z których część na przełomie kilku lat wróciła do pracy na Uniwersytecie.
Początki naszej działalności były bardzo trudne, ale przyniosły spodziewane efekty. Dzisiaj jesteśmy prężnie działającym związkiem zrzeszającym w swoich szeregach nauczycieli akademickich ,pracowników administracji i obsługi. Nasi przedstawiciele reprezentują interesy pracowników w Komisjach Rektorskich, Senackich i Komisji Socjalnej Związków Zawodowych. Staramy się służyć naszym członkom wszelkimi radami i pomocą, w tym również finansową. Zarząd Organizacji bierze udział we wszystkich negocjacjach płacowych, opiniujemy też projekty zmian wszelkich przepisów obowiązujących w Uczelni.
Wszystkim, którzy obdarzyli nasz związek zaufaniem serdecznie dziękujemy, a tych którzy chcą wraz z nami walczyć o godne warunki pracy i wynagrodzenia zapraszamy do współpracy.