O wosku pszczelim okiem naukowców - webinarium

W dniu 29 stycznia 2021 r. o godz. 18.00 odbyło się darmowe webinarium pt. „Co pszczelarz o zafałszowaniach wosku wiedzieć powinien, nawet jeśli nie wie, o co zapytać”. Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS oraz Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „Polanka” Wydarzenie transmitowane było na kanale Youtube „Polanki” oraz na Facebooku Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS.

Zorganizowane webinarium skierowane było głównie do pszczelarzy. Udział w nim wzięły także osoby, które interesują się tematem pszczół oraz badaniem wosku.

Problem zafałszowań wosku jest bardzo poważny. Wosk pszczeli, zaraz po miodzie, jest jednym z najważniejszych produktów pszczelich wykorzystywanym nie tylko w pszczelarstwie, ale także w wielu gałęziach przemysłu, m.in. farbiarskim, zbrojeniowym, metalurgicznym, farmaceutycznym czy kosmetycznym.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli twórcy WAXO - innowacyjnego analizatora wosku, który powstał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, prof. dr hab. Mariusz Gagoś, z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, dr Jan Wawryszczuk oraz dr Marek Pietrow z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Opowiedzieli o możliwościach wykorzystania urządzenia oraz zdradzili kilka szczegółów konstrukcyjnych.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład mgr inż. Magdaleny Chęć z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, pt.: „Wpływ zafałszowań wosku pszczelego na rozwój osobniczy pszczoły miodnej”. Dr hab. Krzysztof Olszewski, profesor uczelni UP w Lublinie opowiedział o „Skutkach zafałszowań wosku w praktyce pszczelarskiej”.

Na koniec Anna Grzegorczyk, Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS przedstawiła plany komercjalizacji urządzenia WAXO oraz możliwości nawiązania współpracy z Uniwersytetem.

Wydarzenie moderował Piotr Skorupa, Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka”.

Zapraszamy do obejrzenia wydarzenia!

Załączniki

    Aktualności

    Data dodania
    3 lutego 2021