Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pn. Dostępny UMCS 2.0 w ramach naboru „Uczelnie coraz bardziej dostępne” dla działania 03.01: Dostępność szkolnictwa wyższego, Priorytet 3: Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Realizacja projektu rozpoczęła się w lutym 2025 r.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami możliwości skorzystania z oferty szkolnictwa wyższego poprzez realizację w UMCS kompleksowych działań w 8 obszarach dostępności, odnoszących się do:
Obszary dostępności - zaplanowane działania
W ramach struktury organizacyjnej zaplanowano monitoring uczelni m.in. w zakresie bieżących potrzeb szkoleniowych, wsparcie doradczo-szkoleniowe, wsparcie psychologiczne dla pracowników UMCS oraz wizyty studyjne pracowników na uczelniach w Polsce i za granicą.
W ramach dostępności architektonicznej zostały przewidziane takie zadania jak: przebudowa dźwigu osobowego w budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii i budowa dźwigu osobowego w budynku Wydziału Ekonomicznego, przeprowadzenie audytów architektonicznych i informacyjno-komunikacyjnych budynków UMCS, wyposażenie wydziałów w fotele wyciszające i krzesełka ewakuacyjne, szkolenia z zakresu projektowania uniwersalnego oraz ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami.
Zadania z zakresu dostępności informacyjno-komunikacyjnej to zakup i montaż pętli indukcyjnych, szkolenia z zakresu prostego języka, wykupienie dostępu do platformy transkrybującej materiały dźwiękowe.
Działania odnoszące się do dostępności cyfrowej będą obejmowały wdrożenie nowego serwisu internetowego, modernizacja platform uczelnianych oraz szkolenia specjalistyczne z obszaru zapewniania dostępności cyfrowej.
W ramach obszaru technologie zaplanowano zakup tablic interaktywnych stanowiących wyposażenie na poszczególnych wydziałach.
Obszar 6 to działanie obejmujące opracowanie procedury ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami.
Zadania z obszaru usług wspierających edukację to wsparcie eksperckie z zakresu projektowania materiałów metodycznych oraz opracowania materiałów i doradztwa w obszarze szczególnych potrzeb studentów w zakresie funkcjonowania wzrokowego, słuchowego, psychicznego, ze spektrum autyzmu.
W ramach ostatniego obszaru zaplanowano działania podnoszące świadomość niepełnosprawności, takie jak szkolenia z tematyki interwencji kryzysowej, pierwszego kontaktu z osobami ze szczególnymi potrzebami oraz zakup symulatora VR odczuć osoby z ograniczeniami sprawności.
Odbiorcy projektu
Projekt skierowany jest do pracowników kadry akademickiej Uczelni, w tym kadry kierowniczej oraz studentów – przedstawicieli i przedstawicielek zinstytucjonalizowanych struktur studenckich.
Rezultaty projektu:
Termin realizacji projektu: 01.02.2025 r. – 31.01.2029 r.
Wartość projektu: 8 236 587,45 zł
Wysokość dofinansowania: 7 989 207,45 zł
#FunduszeEuropejskie
„Dostępny UMCS 2.0” (umowa o dofinansowanie nr: FERS.03.01.-IP.08-0117/24-00) współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytet 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego.