W ostatnich latach Lubelszczyzna zasłynęła, w szczególności w środowisku naukowym, bogatymi złożami bursztynu, których odkrycie, analiza i opisanie potencjału nie byłoby możliwe bez geologicznych i fizykochemicznych badań prowadzonym m.in. przez pracowników naukowych UMCS i Politechniki Lubelskiej.
Warte podkreślenia jest, że lubelskim złożom bursztynu towarzyszą bogate złoża glaukonitu (piaskowca glaukonitytowego), który jest cennym naturalnym i ekologicznym surowcem dla rolnictwa (nawozy), budowlanym, absorbentem w ochronie środowiska, naturalnym składnikiem formulacji kosmetologicznych. Wiedza na temat budowy geologicznej i zasobów naturalnych regionu nie jest powszechna wśród społeczeństwa.
Projekt będzie realizowany przez Uniwersytet Dziecięcy UMCS, który w ciągu 10-letniej działalności, zdobył opinię wiarygodnego i skutecznego popularyzatora nauki oraz cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Umożliwia to współpracę z podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego, dotychczas nieuczestniczącymi w popularyzacji badań naukowych, co z kolei pozwala organizować wydarzenia, które gdyby nie udział Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, nie zostałyby zorganizowane i nie dotarłyby do szerokich grup społecznych, nie związanych z nauką. W celu popularyzacji nauki, w ramach projektu powstanie strona internetowa i strony w mediach społecznościowych (fb i Instagram), które pozwolą dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców i zrealizować zakładane cele.