PRZEDSIĘBIORCZE DZIECIAKI

Organizatorzy: Urząd Miasta Lublin, Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS

Główne cele projektu

  1.  Kształtowanie u dzieci w wieku 6-10 lat kluczowych kompetencji w zakresie wybranych cech definiujących pojęcie „przedsiębiorczości”, jako postawy umożliwiającej spełnianie własnych marzeń.
  2. Inspirowanie dzieci do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji.
  3. Propagowanie kultury innowacyjności i przedsiębiorczości.
  4. Promocja gospodarczego wizerunku Lublina.

    Projekt jest realizowany od marca do czerwca 2025 r.

Uczestnicy

Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 6 – 10 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. W VII edycji biorą udział placówki oświatowe z terenu miasta Lublin, które pozytywnie przeszły proces rekrutacji.

Tematyka spotkań

W ramach projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki” zostanie przeprowadzonych 13 cykli bezpłatnych warsztatów dla niemal 300 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Lublina.

Każdy cykl będzie składał się z pięciu tematycznych spotkań:

  1. „Zapoznanie z Koziołkiem Biznesmenem”
  2. „Trudne pojęcie - przedsiębiorczość”
  3. „Moja pasja, talent”
  4. ,,Wizyta w firmie’’
  5. ,,Zakładamy własną firmę - eksperyment’’

Warsztaty prowadzone będą przez przeszkolonych animatorów – studentów Pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS.

Na potrzeby zajęć z dziećmi wykorzystana zostanie postać biznesowego Koziołka, który towarzyszyć będzie dzieciom przez okres realizacji projektu w danej szkole bądź przedszkolu. Efekty projektu zostaną zaprezentowane podczas spotkania podsumowującego, które odbędzie się na początku czerwca 2025 r. Wezmą w nim udział dzieci i nauczyciele uczestniczący w projekcie, przedstawiciele dyrekcji placówek oświatowych, przedstawiciele Urzędu Miasta, Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS oraz sektora gospodarczego i kreatywnego. W trakcie spotkań każda grupa dzieci w ramach warsztatu przygotuje fragment makiety Lublina, która zostanie wyeksponowana na gali podsumowującej.

W ramach działań, dotyczących promowania kultury przedsiębiorczości zostaną również przeprowadzone dodatkowe spotkania o tematyce finansowo-ekonomicznej przez:

  • Narodowy Bank Polski, który w swoim oddziale w Lublinie zrealizuje warsztaty w ramach projektu ,,Do czego służą pieniądze”
  • Urząd Miasta Lublin i Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS, które realizują warsztaty dla nauczycieli i studentów, biorących udział w projekcie;
  • Firmy z terenu Lublina, biorące udział w projekcie
  • Osoby z sektora kreatywnego, biorące udział w projekcie.

Dodatkowo szkoły uczestniczące w projekcie będą mogły wziąć udział w konkursie „Zielona ekoprzestrzeń kreatywna”, polegającym na opracowaniu koncepcji aranżacji przyszkolnej przestrzeni. Głównym założeniem konkursu jest stworzenie miejsc, w których dzieci poprzez kontakt z naturą działającą na różne zmysły będą miały możliwość wyciszenia się, relaksu i odpoczynku. Podczas Gali Finałowej projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” poznamy dwie zwycięskie koncepcje, które zostaną profesjonalnie zaprojektowane przez architektów krajobrazu oraz zrealizowane przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin. Na realizację każdej z nich Miasto przeznaczyło 30 tys. zł.