„Innowacja jest kobietą” – pod tym hasłem 21 i 22 października 2024 roku odbędzie się Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej. Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w ramach jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W Lublinie zgromadzą się przedstawicielki i przedstawiciele świata biznesu, nauki i edukacji – czołowe nazwiska znane z polskiej sceny gospodarczej i naukowej, a także reprezentantki najwyższych szczebli administracji rządowej. W Kongresie wezmą także udział przedstawiciele Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA.
Wydarzenie ma na celu upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie osiągnięć kobiet na polach nauki, biznesu i edukacji. W międzynarodowym gronie ekspertek i ekspertów z różnych dziedzin zastanowimy się nad inspiracjami płynącymi z hasła „Innowacja jest kobietą” pod kątem przedsiębiorczości, rozwoju, edukacji, nauki i kultury. Jesteśmy przekonani, że postać Marii Curie-Skłodowskiej może być symbolem aspiracji kobiet w Polsce, Europie i na świecie do zdobywania wiedzy i podejmowania odważnych inicjatyw, a uniwersytet noszący jej imię jest najlepszym miejscem, aby o tych wyzwaniach opowiedzieć.
Uczestniczki Kongresu, jak np. Dominika Kulczyk, dr Irena Eris, dr Sylwia Mokrysz, Barbara Nowacka, Hanna Wróblewska, dr Joanna Mucha, Bianka Siwińska czy Paulina Paga – to wybitne osobowości, pełne misji i wizji. Ich całokształt życia może stanowić fundament globalnej dyskusji nt. równości płci oraz roli i znaczenia kobiet w różnych sferach codzienności. To one wytyczają ścieżki dla przyszłych pokoleń kobiet, które – inspirując się nimi – będą mogły osiągnąć jeszcze więcej, aby zmieniać świat na lepsze.
Program wydarzenia opiera się na trzech ścieżkach: „Nauka”, „Biznes” i „Edukacja”. Podczas dwóch dni Kongresu odbędą się m.in.: panele z udziałem kobiet sukcesu oraz propagatorek nauki i innowacji, immersyjne spotkanie z interaktywnym awatarem Marii Curie-Skłodowskiej oraz pierwsza odsłona nowatorskiego projektu „Eksploratorium Marii Curie”.
Wydarzenie jest inicjatywą unikatową w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz na trwałe zapisze się w historii polskiej nauki, umożliwiając lepsze zrozumienie udziału oraz roli kobiet w nauce, biznesie i edukacji. Organizatorzy mają głębokie przekonanie, że „innowacja jest kobietą” i to właśnie od kobiet będzie zależeć przyszłość Europy i świata.