Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Miło nam poinformować, że Urząd Patentowy RP po rozpatrzeniu zgłoszenia oznaczonego numerem P.440907 udzielił w dniu 6.11.2024 patentu na wynalazek pt:
Frakcja białkowo-cukrowa płynu celomatycznego dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, w których celowym jest działanie hamujące agregację płytek krwi.
Twórcami wynalazku są:
Z płynu jamy ciała dżdżownicy Dendrobaena veneta, otrzymano kompleks, który wykazuje działanie przeciwpłytkowe (antyagregacyjne), natomiast nie wykazuje aktywności cytotoksycznej na trombocyty ludzkie. Ze względu na stwierdzone działanie antyagregacyjne może on znaleźć zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, które są główną przyczyną zgonów na całym świecie.
Szacuje się, że co roku z powodu chorób układu krążenia umiera około 18 milionów ludzi (wg WHO), są one odpowiedzialne za 3,9 mln zgonów rocznie w Europie i generują bardzo duże koszty związane z opieką medyczną. W Polsce stanowią one główny powód hospitalizacji i powodują niemal połowę wszystkich zgonów.
W badaniach z użyciem krwi pełnej pobranej od zdrowych dawców stwierdzono, że kompleks wykazuje w odpowiednich stężeniach działanie przeciwpłytkowe. Głównym celem stosowania leków przeciwpłytkowych jest zahamowanie agregacji płytek u osób z chorobą niedokrwienną serca, ostrym zespołem wieńcowym, chorobą tętnic obwodowych, udarem niedokrwiennym oraz po zawale mięśnia sercowego. Redukcja agregacji płytek krwi powoduje znaczne obniżenie ryzyka zawału mięśnia sercowego i innych poważnych zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Z badań wynika, że w porównaniu do aspiryny, kompleks płynu celomatycznego z dżdżownicy D. veneta może wykazywać więcej niż jeden sposób działania antypłytkowego.
Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Biomedicine & Pharmacotherapy w 2022 roku.
Warto wspomnieć, że otrzymany związek z płynu jamy ciała dżdżownicy wykazuje również działanie antynowotworowe niszcząc komórki raka płuca i raka jelita grubego, działanie przeciwgrzybowe oraz immunosytymulacyjne. Te aktywności zostały już ochronione patentami, a pierwsze doświadczenia z udziałem zwierząt laboratoryjnych – myszy, już miały miejsce. Wyniki powyższych badań zostały opublikowane w czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
Źródło: Redakcja UMCS