Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W 2018 roku z inicjatywy środowisk akademickich związanych ze studiami żydowskimi w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przy wsparciu finansowym Fundacji im. Marcella i Marii Roth, ustanowiono doroczną Nagrodę im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce.
Na posiedzeniu w dniu 27 października 2022 r. Kapituła Nagrody wyłoniła spośród nadesłanych zgłoszeń publikacje nominowane do Nagrody za rok 2021. Wśród nominowanych znalazła się dr Agata Rybińska z Katedry Kultury i Historii Żydów w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS. Lista wszystkich nominowanych książek – w porządku alfabetycznym – przedstawia się następująco:
Maria Ferenc, „Każdy pyta, co z nami będzie”. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie, ŻIH, Warszawa 2021.
Leszek Hońdo, Nazistowskie badania antropologiczne nad Żydami. Tarnów 1942, Wydawnictwo Universitas, Kraków 2021
Anna Jakimyszyn-Gadocha, W trosce o zdrowie żydowskiej społeczności Lwowa (1918-1939), Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2021.
Aleksandra Oniszczuk, Pod presją nowoczesności. Władze Księstwa Warszawskiego wobec Żydów, WUW, Warszawa 2021.
Agata Rybińska, Manuel Joel (1826-1890). Biografia kulturowa wrocławskiego rabina z kręgu Wissenschaft des Judentums, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2020.
Marek Tuszewicki, A Frog under the Tongue. Jewish Folk Medicine in Eastern Europe, Littman Library of Jewish Civilization, in assoc. with Liverpool University Press, London 2021.
Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 23.11.2022 o godz. 14.00 w sali nr 52 Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy.