Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Maria Curie-Skłodowska to dla nich ktoś, kto żył z wielką pasją i dla kogo nauka była przyjemnością. O swojej słynnej babci i rodzinnych tradycjach naukowych opowiadali: prof. Hélène Langevin-Joliot i Pierre Joliot, którzy w dniach 10-13 listopada br. z delegacją francuską przyjechali do Lublina na zaproszenie UMCS w związku z obchodami 150. rocznicy urodzin noblistki. Hélène Langevin-Joliot to profesor fizyki jądrowej związana z Uniwersytetem Paryskim, zaś Pierre Joliot jest biochemikiem, profesorem College de France i członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Podczas pobytu na Lubelszczyźnie wzięli udział w koncercie „Madame Curie”, zwiedzili także miejsca, związane z rodziną Skłodowskich: budynek Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie ( gdzie mieściła się niegdyś Szkoła Wojewódzka Lubelska, powstała z inicjatywy Józefa Skłodowskiego), Kijany i Zawieprzyce. Nie zabrakło spaceru po Starym Mieście, odwiedzin w Archikatedrze i Muzeum Lubelskim na Zamku.
Goście obejrzeli również na Wydziale Artystycznym UMCS największy drzeworyt w Polsce, poświęcony Marii Curie-Skłodowskiej. Potomkowie noblistki, którym towarzyszyli: żona Pierre’a, dr Anne Joliot, Renaud Huynh – dyrektor Muzeum Curie w Paryżu oraz dr Natalie Pigeard-Micault wzięli też udział w konferencji prasowej i spotkaniu z naukowcami, studentami oraz uczniami w Instytucie Informatyki UMCS.
Państwo Joliot zostali odznaczeni medalami 700-lecia Lublina przez Prezydenta miasta, Krzysztofa Żuka i medalami pamiątkowym Marszałka Województwa Lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego. Rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski wręczył zagranicznym gościom jubileuszowe statuetki Marii Curie oraz grafiki.
Z okazji urodzin patronki także UMCS otrzymał wyjątkowy dar. Przedstawicielka Muzeum Marii Curie w Paryżu, dr Natalie Pigeard-Micault przekazała społeczności akademickiej porozumienie pomiędzy Marią Curie, Claudiusem Regaud (Instytut Curie) oraz Emilem Roux (Instytut Pasteura). Dokument zawiera oficjalne pozwolenie na wykorzystanie radu do badań ludzi.
Fot. Dominika Polonis.