MSCA ITN – otwarty konkurs na projekty międzynarodowe w H2020

Komisja Europejska otworzyła nabór wniosków w konkursie Akcji Marii Curie Skłodowskiej Innovative Training Networks (ITN). Do 10 stycznia 2017 r. międzynarodowe konsorcja mogą składać wnioski o finansowanie projektów w ramach trzech różnych typów działań.

Celem działania MSCA ITN są kompleksowe szkolenia dla początkujących naukowców realizowane przez międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły badawcze:instytucje z sektora akademickiego (np. państwowe uczelnie wyższe) oraz szeroko zdefiniowanego sektora pozaakademickiego (np. przedsiębiorstwa, w tym MŚP, szpitale, muzea, banki, organizacje pozarządowe i charytatywne).

Szkolenia są oferowane początkującym naukowcom (ERS: Early-Stage Researchers) każdej narodowości, pochodzącym z dowolnego kraju, którzy w momencie rekrutacji spełniają oba warunki formalne: (1) mają nie więcej niż cztery lata doświadczenia w prowadzeniu badań naukowych liczonego od momentu uzyskania tytułu pozwalającego na otworzenie przewodu doktorskiego w kraju, w którym tytuł został przyznany lub kraju przyjmującym; (2) mogą zostać zatrudnieni przez instytucję kraju, w którym nie przebywali (studia, praca) dłużej niż 12 miesięcy w okresie 3 lat przed przyjęciem w ramach projektu.

Projekty ITN mogą dotyczyć każdej dziedziny wiedzy i tematyki zaproponowanej przez wnioskodawców, wysoko cenione są projekty inter- i wielodyscyplinarne. Ich podstawą jest opracowanie przez międzynarodowe konsorcjum wspólnego programu badawczo-szkoleniowego dla grupy początkujących naukowców rekrutowanych z całego świata. Powinien być on oparty na zasadach UE dot. innowacyjnego szkolenia doktorantów. Program składa się z indywidualnych projektów badawczychrealizowanych w poszczególnych instytucjach oraz różnorodnego, ale spójnego programu szkoleniowego, tak w obszarze badawczym projektu, jak i z zakresu dodatkowych umiejętności potrzebnych na rynku pracy (np. przedsiębiorczość, zarządzanie projektem czy zespołem, etyka, prawa własności intelektualnej, pisanie projektów i prac naukowych). Program powinien być uzupełniony o działania popularyzujące naukę i rozpowszechniające wyniki osiągnięte w czasie realizacji grantu.

Projekt ITN realizowany jest do 48 miesięcy przez konsorcjum kilku instytucji z kilku krajów, różnych sektorów oraz branż. Instytucje zatrudniające naukowców mają status beneficjenta (podpisują umowę grantową z Komisją Europejską), a te które przyjmują ich tylko na szkolenia lub staże – instytucji partnerskiej (nie podpisują umowy, a ich koszty pokrywane są przez beneficjentów).

Projekty typu ETN: European Training Networks – minimalne konsorcjum to trzy instytucje znajdujące się w trzech różnych krajach członkowskich UE lub stowarzyszonych z programem Horyzont 2020. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że średnia wielkość konsorcjów waha się pomiędzy 6 a 10 beneficjentów. Każdy beneficjent musi zatrudnić przynajmniej jednego naukowca. Umowa konsorcjum(Consortium Agreement) nie jest wymogiem, ale jest zalecana.

Projekty typu EID: European Industrial Doctorates – konsorcjum minimum dwóch instytucji, które (1) znajdują się w dwóch różnych krajach członkowskich i stowarzyszonych z H2020 oraz (2) pochodzą z różnych sektorów, przy czym w przypadku sektora pozaakademickiego kładziony jest nacisk na udział przedsiębiorstw. Naukowcy muszą zostać przyjęci na studia doktoranckie i mieć zapewnioną opiekę merytoryczną instytucji z obydwu sektorów oraz spędzić przynajmniej 50% czasu u partnera z sektora pozaakademickiego. Zakłada się, że naukowcy będą zatrudniani na maksymalny okres 36 miesięcy. Wymagane jest podpisanie umowy konsorcjum(Consortium Agreement).

Projekty typu EJD: European Joint Doctorates – konsorcjum to minimum trzy instytucje z trzech różnych krajów członkowskich lub stowarzyszonych z H2020 i uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora. Zwykle projekty realizowane są przez 4 do 8 beneficjentów. Przynajmniej dwie z nich muszą przyznawać wspólny lub podwójny stopień doktora, potwierdzony listem intencyjnym załączonym do wniosku. Naukowcy przyjmowani są na studia doktoranckie (zakłada się, że będą zatrudniani na okres 36 miesięcy) i objęci wspólną opieką naukową. Umowa konsorcjum (Consortium Agreement) nie jest wymogiem, ale jest zalecana.

UWAGA! Zasady ogłaszanych konkursów, dokumenty oraz system elektronicznego składania wniosków znajdują się na stronach Participant Portal (PP). Każda osoba aplikująca i realizująca granty H2020, 7. Programu Ramowego, czy też będąca ekspertem KE ma osobiste konto na PP. Każda instytucja, w tym UMCS, posiada swój pojedynczy numer identyfikacyjny (PIC – Participant Identification Code) używany w H2020.

Zapraszamy na konsultacje w sprawie składania aplikacji.

Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej
Centrum Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej

tel. 81 537 54 98 (58)
e-mail: olga.pliszczynska@umcs.pl;magdalena.pokrzycka@umcs.pl; marlena.wosiak@umcs.pl

    Aktualności

    Data dodania
    13 października 2016