Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Sobótka, najkrótsza noc w roku, to dla mieszkańców północnej i środkowej Europy święto szczególne, związane z kultem solarnym. Dawniej spotykano się przy ognisku nad wodą czy na górze w wigilię tego święta – Noc Sobótkową, święto młodości, miłości i magii, szczególnej mocy ziół, ale także czarownic, puszczania wianków i poszukiwania kwiatu paproci. Miasto szybko podchwyciło magiczną symbolikę sobótki i w okolicach św. Jana zaczęto organizować koncerty, festiwale i festyny nawiązujące do malowniczych zabaw. Noc świętojańska ma też szczególne znaczenie dla Orkiestry Świętego Mikołaja, która jest zafascynowana tym letnim świętem, a dodatkowo w tym roku obchodzą 30-lecie swojej działalności.
Wydarzenie odbyło się wieczorem z 23 na 24 czerwca na Moście Kultury w Lublinie, w którym uczestniczyli mieszkańcy Lublina i okolic. W organizacji uroczystości pomagali członkowie redakcji czasopisma „Pismo Folkowe” oraz Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów w składzie: Dawid Kobylański, Damian Gocół oraz Sara Akram. Oczywiście nie mogło się obejść bez tradycyjnego wicia wianków sobótkowych oraz picia ziołowych wywarów. Wieczór uświetnił wspaniały występ Orkiestry Świętego Mikołaja.