Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
O pracy medyka pola walki na pierwszej linii frontu w Ukrainie i zbrodniach wojennych rosyjskiej armii opowiedział mgr Damian Duda, wykładowca w Katedrze Stosunków Międzynarodowych UMCS w rozmowie dla Dziennika Wschodniego.
fot. Damian Duda/Facebook
Jak Ukraińcy oceniają niesioną przez Polaków pomoc? Jak Rosjanie traktują jeńców? Jak bliscy Polaków zaangażowanych w walkę z najeźdźcami dostają groźby utraty życia i zdrowia? - odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tekście dostępnym pod LINKIEM.
Zachęcamy do lektury!
Pan Damian Duda jest szefem polskiego zespołu ratowników pola walki "W międzyczasie" i pomaga Ukrainie jako medyk wojenny od 2014 roku. Jednocześnie pełni funkcję szefa Departamentu Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa RP.
W październiku 2022 roku Pan Magister został odznaczony medalem «Nagroda Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy» IIІ stopnia. W uzasadnieniu podkreślono szczególny wkład mgr. Damiana Dudy we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, zacieśnianie współpracy międzypaństwowej oraz znaczący wkład w przywrócenie pokoju w regionie. Dodano, że wielokrotnie z narażeniem życia niósł pomocy poszkodowanym i potrzebującym w trakcie ostrzałów ludności cywilnej przez żołnierzy Federacji Rosyjskiej.
Działalność Damiana Dudy i jego zespołu można wesprzeć dzięki Zrzutce - wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie. Środki zostaną przeznaczone na ubezpieczenie, remont samochodów, odzież ochronną i buty, środki łączności, środki medyczne, apteczki i innego rodzaju niezbędne wyposażenie.