Celem usługi eduroam jest udostępnienie pracownikom i studentom jednostek edukacyjnych oraz naukowo-badawczych bezpiecznej łączności w ramach środowiska naukowego. Każdy pracownik lub student zarejestrowany w swojej macierzystej instytucji naukowej, która wdrożyła u siebie usługę eduroam, może uzyskać dostęp do sieci Internet w dowolnej innej instytucji uczestniczącej w usłudze na terenie całego świata. Wykorzystuje przy tym te same dane uwierzytelniające oraz metody dostępu co w swojej macierzystej instytucji. Niezwykle istotnym czynnikiem w usłudze eduroam jest bezpieczeństwo korzystania z sieci. Proces uwierzytelniania użytkownika jest szyfrowany, a użytkownicy mają pewność, że sieć, do której się podłączają, jest zaufana. Żadne informacje o uzyskaniu dostępu do sieci nie są publicznie dostępne. Z drugiej strony, w przypadku popełnienia nadużycia ze strony uwierzytelnionego użytkownika, administratorzy mogą jednoznacznie określić jego tożsamość.
Usługa eduroam jest świadczona w sieci PIONIER i sieciach miejskich zarządzanych przez członków konsorcjum PIONIER jako usługa dodana do usługi przyłączenia do sieci PIONIER. Aby móc korzystać z usługi eduroam, trzeba spełnić następujące warunki:
Więcej informacji na temat usługi eduroam można znaleźć na następujących stronach:
Operatorem usługi eduroam na terenie Miejskiej Sieci Komputerowej w Lublinie jest LubMAN UMCS - jednostka organizacyjna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
eduroam (Education Roaming) jest zastrzeżonym znakiem towarowym zarejestrowanym przez organizację GEANT.
Regulamin usługi jest dostęny tutaj.
Kontakt:
tel. 81 537 77 99
eduroam@mail.umcs.pl