"Komunikowanie polityczne w ponowoczesności" - zaproszenie na konferencję

Katedra Komunikacji Politycznej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS ma zaszczyt zaprosić na konferencję naukową pt. "Komunikowanie polityczne w ponowoczesności", która odbędzie się 5 grudnia 2024 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Termin: 5 grudnia 2024 r.

Miejsce: Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS, ul. Głęboka 45, 20-612 Lublin


Zmiany w sferze kultury i obyczajowości (koncepcja społeczeństwa sieci), gospodarki (eksterytorialnej i postrzeganej w przestrzeni globalnej, a nie narodowej), komunikacji (zdominowanej przez nowe technologie), aż wreszcie – polityki (postrzeganej według klasycznej arystotelesowskiej koncepcji jako sztuki rządzenia państwem, której celem jest wspólne dobro) w stronę enterteinizacji i dostosowywania działań do wyników sondaży, determinują ewolucję komunikowania politycznego, zarówno w sferze przedmiotowej, jak i podmiotowej. W tej pierwszej dochodzi do łamania tabu, przekraczania barier społecznych, pogłębienia personalizacji, ale zarazem profesjonalizacji realizacji polityki, w tej drugiej, za sprawą Web. 3.0, pojawia się złudne poczucie egalitaryzmu (kontekst kompetencji, specjalizacja komunikacji, koncepcja luki wiedzy, celowe działania dezinformacyjne) uczestników komunikacji politycznej, ale też zmniejszenie roli gatekeeperów, weryfikujących prawdziwość prezentowanych treści.

Ponadto nie sposób pominąć wykorzystywania w tym obszarze AI, a także ingerowania w krajowe komunikowanie polityczne podmiotów zewnętrznych, realizujących własne interesy (element wojny informacyjnej/kognitywnej). Wielopoziomowość i wielopodmiotowość oddziaływań na proces komunikowania politycznego stawia przed badaczem wiele wyzwań, do podjęcia których zachęcamy.

Myśl przewodnia konferencji koncentruje się wokół procesu komunikowania politycznego – podmiotów, kanałów komunikacji, technik i narzędzi, ale także metodologii badań.


Temat przewodni planowanej konferencji zamierzamy zrealizować wykorzystując następujące zagadnienia:

  • Teoria komunikowania politycznego (zakres pojęciowy),
  • Metodologia i kierunki badań komunikowania politycznego,
  • Podmioty komunikowania politycznego
  • Kanały przekazu,
  • Narzędzia i techniki,
  • Informacja i dezinformacja,
  • Dyplomacja publiczna,
  • Odbiorcy komunikowania politycznego,
  • Antropocen i mediocen,
  • Komunikowanie wyborcze.

Wskazany powyżej katalog zagadnień nie jest zamknięty, zachęcamy do zgłaszania propozycji tematycznych, związanych z motywem przewodnim konferencji.


Prosimy o nadsyłanie wypełnionych kart zgłoszeń do 15 października 2024 r. pocztą elektroniczną na e-mail: anna.szwed-walczak@mail.umcs.pl

Opłata konferencyjna wynosi 500 zł (dla członków Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej – 450 zł).W jej ramach przewidujemy: materiały konferencyjne oraz catering w trakcie obrad, możliwość publikacji tekstów (po uzyskaniu akceptacji recenzentów).


Dane do przelewu opłaty konferencyjnej:   

Właściciel konta: Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej
ul. Koszarowa 3, 51-149 Wrocław
konto w: PKO Bank Polski SA, Oddział 34 we Wrocławiu
numer konta: 74 1440 1156 0000 0000 0673 0094

Tytułem: opłata konferencyjna za: (imię i nazwisko) - Konferencja Komunikowanie polityczne
Termin uiszczenia opłaty konferencyjnej: do 30 października 2024 r.


Kontakt:

  • Dr Łukasz Jędrzejski – lukasz.jedrzejski@mail.umcs.pl
  • Dr Anna Szwed-Walczak – anna.szwed-walczak@mail.umcs.pl

    Aktualności

    Data dodania
    23 czerwca 2024