Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Komunikat Komisji Zakładowej „S” Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
NUMER 20/21 LUBLIN z dnia 15 października 2021 roku
(w kadencji 2018-2023) _ www.solidarnosc.umcs.lublin.pl
Informacje z zebrań Komisji Zakładowej NSZZ „S” UMCS:
Zebranie prowadził Przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ „S” UMCS Jacek Kot.
Regulamin Oceny Okresowej Pracowników NNA
Jacek Kot poinformował zebranych, że w ostatnich tygodniach odbywały się spotkania z Prorektorem Arkadiuszem Berezą w sprawie projektu regulaminu oceny pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. KZ NSZZ „S” była reprezentowana przez Przewodniczącego, Marię Nowak i Piotra Dukowskiego. W toku dyskusji Prorektor uwzględnił niektóre nasze wnioski, dzięki czemu:
- ocena określonego w statucie UMCS bezpośredniego przełożonego (dziekan, dyrektor instytutu) będzie dokonywana po uprzednich konsultacjach z bezpośrednim zwierzchnikiem pracownika;
- w przypadku pracowników naukowo-technicznych znajomość języka obcego będzie wymagana tylko od osób nowo zatrudnianych;
- pracownicy naukowo-techniczni nie będą prowadzili dokumentacji zamówień.
Anna Gromada przypomniała w jaki sposób powstawał projekt regulaminu i zaprezentowała w nowej wersji projektu matryce kompetencji pracowników: administracji, bibliotecznych, funkcyjnych, obsługi, technicznych, wydawnictwa, a także kartę oceny ogólnej pracownika.
W toku dyskusji wyrażano obawy czy ocena będzie sprawiedliwa.
Ostatecznie Komisja Zakładowa NSZZ „S” UMCS w drodze uchwały zaakceptowała przedstawiony projekt.
Zmiany w Regulaminie Pracy UMCS
Zebrani zapoznali się z projektem zarządzenia Rektora UMCS w sprawie zmian w Regulaminie Pracy UMCS. Zmiany dotyczą głównie:
- możliwości obniżenia lub zwolnienia nauczyciela akademickiego z pensum dydaktycznego w szczególnych przypadkach, takich jak: wykonywanie ważnych zadań na rzecz Uniwersytetu czy realizacja grantów;
- wartości przeliczników za każdą godzinę zajęć prowadzonych w języku obcym.
Komisja Zakładowa NSZZ „S” UMCS w drodze uchwały zaakceptowała przedstawiony projekt.
400-lecie bitwy pod Chocimiem
KZ postanowiła dofinansować koszt wycieczki na Podole dla każdego uczestnika będącego członkiem Związku kwotą 500 zł.
Wycieczka związana jest z obchodami 400 rocznicy zwycięskiej obrony Chocimia. Planowana jest w dniach 8–10 października br. i odbędzie się jeśli pozwolą na to przepisy sanitarne związane z epidemią Covid 19.
Sprawy różne
Grzegorz Nowak poinformował zebranych że Sekcja Emerytów Komisji Krajowej „S” podjęła starania o rozszerzenie ministerialnej listy leków nieodpłatnych i zaapelował by emeryci „S” UMCS zgłosili do KZ, które leki są im najbardziej potrzebne.
Józef Kaczor przedstawił informacje zespołu zewnętrznego KZ:
- lubelski IPN przygotowuje publikacje o Solidarności Rodzin, w związku z czym jest apel o przekazywanie do KZ materiałów archiwalnych na ten temat. Jednym ze źródeł do publikacji będzie historia mówiona przygotowana przez redaktorów IPN.
- na spotkaniu Rady Dialogu Społecznego Sekcja Oświaty i Szkół Wyższych poruszyła problem wadliwych uregulowań w statutach uczelni, w szczególności mianowania dziekanów i dyrektorów instytutów przez rektorów; niektóre uczelnie rozwiązują ten problem poprzez nieformalne wybory poprzedzające mianowanie.
- na ostatnim spotkaniu Krajowej Sekcji Nauki zostały przedstawione uchwały RSN dotyczące demokratyzacji uczelni i wymagań stawianych kandydatom na studia wyższe; zajmowano się też strukturą płac pracowników uczelni – proponowano by kwotą bazową dla pracowników uczelni było wynagrodzenie profesorów.
Anna Gromada poinformowała, że pracownicy UMCS, którzy w najbliższym czasie ubezpieczą się w PZU, będą mogli mieć świadczenie bez karencji.
Ponadto na zebraniu:
- wyrażano obawy, że w przypadku braku pensum dydaktycznego pracownikowi może grozić zwolnienie z pracy;
- poruszono problem odpłatności pracowników za parkingi na osiedlu akademickim.
Zebranie prowadził Przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ „S” UMCS Jacek Kot.
Zmiany w Regulaminie Wynagradzania Pracowników UMCS
JM Rektor zwrócił się do związków zawodowych z prośbą o uzgodnienie zmian w załącznikach do Regulaminu Wynagradzania wprowadzonego Zarządzeniem z dnia 31 marca 2020 roku. Proponowane zmiany obejmowały uzupełnienie treści regulaminu o tabele:
1) podstawowych stanowisk pracy i wymagań kwalifikacyjnych pracowników obsługi;
2) podstawowych stanowisk pracy i wymagań kwalifikacyjnych pracowników zatrudnionych w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”.
Jacek Kot poinformował, że Prezydium KZ nie zgłosiło do projektu zastrzeżeń, także „S”-80 (której członków głównie dotyczą te zmiany) pozytywnie odniosła się do projektu. Po dyskusji Komisja Zakładowa w drodze uchwały zaakceptowała zaproponowane zmiany w załącznikach do Regulaminu Wynagradzania Pracowników UMCS.
Przy okazji wywiązała się dyskusja na temat tabel pracowników naukowo-technicznych i inżynieryjno-technicznych, a także zakresu obowiązków tych pracowników. Wyrażano opinie, że te problemy powinny być lepiej uregulowane, tak by nie powstawały konflikty pracownik – przełożony.
Zwracano też uwagę, że zwiększanie pracownikowi zakresu obowiązków powinno się wiązać z dodatkowym wynagrodzeniem, a przy obciążeniu dodatkową odpowiedzialnością, np. za substancje niebezpieczne, pracownik powinien przejść stosowne przeszkolenie.
Sprawy organizacyjne
Jacek Kot poinformował, że został powołany do Komisji Antymobbingowej UMCS.
Emerytura stażowa
NSZZ „Solidarność” wystąpił z inicjatywą wprowadzenia do systemu prawnego emerytury stażowej. Po 35 (kobiety) i 40 (mężczyźni) latach pracy bez względu na wiek można by dobrowolnie przejść na emeryturę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne szczególnie dla pracowników fizycznych wcześnie rozpoczynających pracę. Jacek Kot zaapelował do członków KZ o składanie podpisów na liście poparcia dla tej inicjatywy.
Sprawy różne
Głos zabrał Józef Kaczor:
- przypomniał, że w grudniu przypada 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zaproponował by w Chatce Żaka umieścić tablicę upamiętniającą ważne wydarzenia związane z NSZZ „Solidarność” i NZS;
- powiedział, że w tym roku przypada 30 rocznica powstania Wiadomości Uniwersyteckich; przypomniał, że Wiadomości tworzyli członkowie Solidarności: prof. Wiesław Kamiński, śp. prof. Stefan Symotiuk, śp. Marek Jędrych. W Wiadomościach zamieszczany był nasz serwis związkowy.
- Poinformował, że na ostatnim spotkaniu Rady Krajowej sekcji Nauki omawiana była sprawa funkcjonowania „ustawy Gowina”. Poruszano sprawę ograniczenia demokracji na uczelniach Zwracano uwagę, że wybierany jest tylko rektor i senat, dziekani wydziałów i dyrektorzy instytutów są mianowani. Regionalna Sekcja Nauki podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.
Zebranie prowadził Przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ „S” UMCS Jacek Kot.
Zmiany w Statucie UMCS
Komisja Zakładowa NSZZ „S” otrzymała 21 września do zaopiniowania projekt zmian w Statucie UMCS. Proponowane zmiany dotyczą głównie ponownego zatrudnienia emerytowanych profesorów uczelni. Dotychczas każde zatrudnienie na stanowisku profesora uczelni wymagało zasięgnięcia opinii Senatu. W projekcie zaproponowano, by ponowne zatrudnienie profesora uczelni, który skorzystał z uprawnień emerytalnych, tej opinii nie wymagało.
Po krótkiej dyskusji Zebrani jednomyślnie przyjęli zaproponowane zmiany w Statucie UMCS.
Przy okazji zebrani poruszyli problem funkcjonowania na uczelniach ustawy 2.0, a także spadku UMCS w rankingu uczelni.
Sprawy organizacyjne
KZ przyjęła do przyjęła jedną osobę w poczet członków Związku.
Nowi przedstawiciele Związków Zawodowych w ciałach kolegialnych UMCS:
w Kolegium Dziekańskim Wydziału Chemii - prof. dr hab. Małgorzata Wiśniewska
w Kolegium Dziekańskim Wydziału Filologicznego - dr hab. Katarzyna Smyk
w Radzie Naukowej Instytutu Socjologii - dr Małgorzata Dziekanowska
Natomiast do Senackiej Komisji Budżetowej ZZ zgłosiły - dr hab. Wieńczysława Niemirowskiego, czy kandydatura będzie przyjęta dowiemy się po listopadowym zebraniu Senatu UMCS.
Poradnik antydyskryminacyjny
Jacek Kot poinformował, że do Komisji wpłynęło pismo od pani Anety Sobczyk-Adamskiej z prośbą by Związek uczestniczył w planowanym tworzeniu takiego poradnika. Poradnik ma rozpoczynać się listem otwartym Rektora UMCS, a redakcja oczekuje od reprezentantów społeczności akademickiej zabrania głosu w temacie zjawiska dyskryminacji.
W toku dyskusji część zebranych wyrażała wątpliwość co do potrzeby tworzenia takiego poradnika wobec jasno określonych zasad antydyskryminacyjnych w Regulaminie Pracy i Regulaminie Antymobbingowym UMCS. Zgłoszono także obawę zgłoszenia akcesu do przedsięwzięcia, którego potrzeba, cele i konkretne zasady postępowania nie są jeszcze nawet w przybliżeniu znane. Ostatecznie zebrani opowiedzieli się za zajęciem stanowiska w tej sprawie dopiero po przedstawieniu przez redakcję projektu poradnika.
Sprawy różne
Jacek Kot zaapelował o zintensyfikowanie akcji zbierania podpisów na listach popierających projekt emerytur stażowych i zakończenie tej akcji do 30 września br.
Józef Kaczor zrelacjonował przebieg uroczystości nadania Auli III Wydziału Ekonomicznego UMCS imienia Lesława Pagi, odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz dyskusji panelowej z tej okazji. Przypomniał, że Lesław Paga był członkiem Uczelnianej Komisji Zakładowej, ekspertem Zarządu Regionu, delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „S”, współprzewodniczącym obrad Zjazdu w Gdańskiej Hali Oliwii, a po roku 1989 współtwórcą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Józef Kaczor wrócił do inicjatywy wmurowania w Chatce Żaka tablicy upamiętniającej ważne wydarzania związane z Solidarnością i NZS. Zebrani pozytywnie odnieśli się do tej inicjatywy.