Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wiosna 2016 w "S" UMCS
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
NUMER 5-6 (w kadencji 2014-2018) LUBLIN 09 czerwca 2016 roku
www.solidarnosc.umcs.lublin.pl
WALNE ZEBRANIE DELEGATÓW REGIONALNEJ SEKCJI NAUKI REGIONU ŚRODKOWOWSCHODNIEGO NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
W dniu 19 maja 2016 roku odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zebranie Delegatów Regionalnej Sekcji Nauki Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”. Regionalna Sekcja Nauki składa się z delegatów NSZZ „Solidarność” z wszystkich lubelskich uczelni (24 delegatów), którzy 24 kwietnia 2014 roku wybrali przewodniczącego Rady w osobie Józefa Kaczora (UMCS), dwunastoosobową Radę RSN i trzyosobową Komisje Rewizyjną. Z UMCS do Rady weszli: Jerzy Jabłoński, Grzegorz Nowak i Wieńczysław Niemirowski, a do Komisji Rewizyjnej Bogusław Gulski i Aleksander Padewski. Wybrano także 13 delegatów na WZD KSN NSZZ „S” (Józef Kaczor, Grzegorz Nowak i Wieńczysław Niemirowski z UMCS). Sprawozdanie Rady RSN za okres od 24 kwietnia 2014 roku do 19 maja 2016 roku przedstawił Przewodniczący Józef Kaczor. Do głównych zagadnień, którymi zajmowała się Rada zaliczył:
- funkcjonowanie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym” w lubelskich uczelniach,
w szczególności w odniesieniu do adiunktów;
- podwyżki płac pracowników lubelskich szkół wyższych;
- przygotowanie do peregrynacji w Lublinie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki;
- relacje RSN z Akademickim Klubem Obywatelskim imienia Lecha Kaczyńskiego;
- Europejską Kartę Praw Naukowca;
- organizację okolicznościowego zebrania RSN z okazji 35-lecia NSZZ Solidarność;
- organizację wyjazdu autokarowego członków Związku – pracowników uczelni – do Warszawy na obchody rocznicowe związane z katastrofą smoleńską.
Przewodniczący poinformował też, że w sprawach pracowniczych Rada RSN współpracowała
z Regionalnymi Sekcjami: Oświaty i Wychowania oraz Służby Zdrowia.
W sprawozdaniu Komisji Rewizyjnej przedstawionym przez Aleksandra Padewskiego KR odniosła się do spraw finansowych, frekwencji na zebraniach oraz realizacji uchwał. W podsumowaniu pozytywnie oceniła działalność Rady. Po dyskusji delegaci udzielili Radzie absolutorium.
W związku ze zmianami personalnymi uchwalonymi na WZD NSZZ „Solidarność” KUL, przeprowadzono wybory uzupełniające. Do Rady RSN wybrani zostali: Arkadiusz Jabłoński, o. Andrzej Pietrzak, ks. Jan Szymczyk (wszyscy trzej z KUL). Przeprowadzono także wybory delegatów na WZD Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „S”, którymi zostali wszyscy trzej wymienieni związkowcy z KUL.
BUDŻET ZFŚS i GRATYFIKACJE URLOPOWE
17 maja KZ S UMCS zatwierdziła projekt preliminarza budżetowego na rok 2016 Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych UMCS przygotowany przez biuro socjalne. Komisja Zakładowa zaakceptowała również proponowane przez biuro socjalne kwoty dofinansowania indywidualnego wypoczynku pracowników UMCS (gratyfikacje).
OJCIEC HUBERT CZUMA HONOROWYM OBYWATELEM LUBLINA
12 maja2016 roku w Trybunale Koronnym w Lublinie odbyło się uroczyste wręczenie Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Lublina jezuicie ojcu Hubertowi Czumie.
Z inicjatywą nadania tego tytułu wystąpił Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”, motywując to wielkim wkładem ojca Czumy w walkę o niepodległość i krzewienie kultury chrześcijańskiej.
Ociec Hubert Czuma pracował w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, w latach 1963-1971 był rektorem Kościoła Akademickiego KUL i duszpasterzem akademickim w Lublinie. Wielu osobom znany był z wakacyjnych obozów studenckich w Zatwarnicy w Bieszczadach, które miały religijno-patriotyczny charakter formacyjny.
W okresie późniejszym pracował w wielu kościołach w Polsce i był związany ze środowiskiem niepodległościowym. W roku 1980 ojciec Czuma i wielu jego wychowanków włączyło się w wielki nurt Solidarności. Po przeniesieniu do Radomia został duszpasterzem Solidarności Ziemi Radomskiej.
W intencji ojca Huberta, w Archikatedrze Lubelskiej została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem biskupa Mieczysława Cisło, w której licznie uczestniczyli związkowcy. Na Mszy obecny był poczet sztandarowy "S" UMCS.
POGRZEBY
MICHAŁA ZIELIŃSKIEGO i ZYGMUNTA STAFIEJA
W dniu 9 maja na cmentarzu przy ul Lipowej w Lublinie odbył się pogrzeb Michała Zielińskiego, w którym uczestniczyła delegacja i poczet sztandarowy KZ NSZZ Solidarność UMCS. Michał Zieliński był pracownikiem naukowym na Wydziale Ekonomii UMCS. W 1980 roku współtworzył uczelniany komitet założycielski NSZZ Solidarność oraz był członkiem pierwszej Komisji Zakładowej „S” UMCS. W ostatnich latach zajmował się głównie dziennikarstwem w lubelskim oddziale Telewizji Polskiej, gdzie tworzył i prowadził programy o tematyce ekonomicznej, historycznej i politycznej.
Dnia 7 czerwca na cmentarzu przy ul. Unickiej odbył się pogrzeb Zygmunta Stafieja członka-założyciela NSZZ „Solidarność” na Wydziale BiNoZ. W pogrzebie wzięła udział delegacja NSZZ „S” z Wydziału Biologii i Biotechnologii. Zmarły miał 90 lat i do końca aktywnie uczestniczył w działaniach Koła Emerytów „S” UMCS
PROF. DR HAB. STANISŁAW MICHAŁOWSKI
PONOWNIE REKTOREM UMCS
W dniu 22 kwietnia prof. dr hab. Stanisław Michałowski został ponownie wybrany na funkcję rektora UMCS. Przedstawiciele KZ NSZZ „S” UMCS złożyli Jego Magnificencji gratulacje życząc dalszych sukcesów w działaniach dla dobra Uczelni przy współpracy ze związkami zawodowymi.
WYCIECZKA DO LWOWA
W dniach 22-24 kwietnia Komisja Zakładowa zorganizowała wycieczkę do Lwowa. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Stare Miasto i centrum Lwowa. Z flagami Solidarności przeszli przez Cmentarz Łyczakowski na Cmentarz Orląt, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. W sobotni wieczór 23 kwietnia w Operze Lwowskiej oglądali balet „Jezioro Łabędzie”. Miłym akcentem wycieczki były uroczyste kolacje w hotelu w Żółkwi z tańcami przy muzyce i śpiewie miejscowych zespołów.
SZKOLENIE W KOŁOBRZEGU
Na zaproszenie Komisji ds. Płac i Komisji ds. Warunków Pracy i Spraw Socjalnych Krajowej Sekcji Nauki NZSS "Solidarność" przedstawiciele NZSS "Solidarność" UMCS (członkowie zespołu socjalnego) uczestniczyli w Konferencji zorganizowanej dniach 15-16 kwietnia 2016 roku w Ośrodku Wypoczynkowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kołobrzegu. Prelegentami byli: Krystyna Andrzejewska - prawnik Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Mateusz Warchał - mediator/biegły sądowy/specjalista HR i prawa pracy w Katowicach. Szkolenie dotyczyło Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych: wysokości odpisu, tworzenia regulaminów, kwestii podatków od świadczeń socjalnych oraz ewentualnych postępowań przed Sądem. W drugiej części omówiono rolę i zadania Społecznego Inspektora Pracy w Uczelniach i Jednostkach badawczych PAN wskazując obszary nadzoru i kontroli nad warunkami pracy w szkolnictwie wyższym, współpracę SIP ze służbą BHP oraz zadania SIP w prewencji czynników stresogennych w związku z nowymi zagrożeniami psychospołecznymi w szkolnictwie wyższym. Uczestnicy Konferencji z Uczelni z całego kraju podczas dyskusji plenarnej i rozmów kuluarowych wymienili się swoimi doświadczeniami i zgodnie uznali, że spotkanie było konstruktywne i pogłębiło dotychczasową wiedzę·
POŻEGNANIE OSÓB ODCHODZĄCYCH NA EMERYTURĘ
W dniu 12 kwietnia podczas spotkania wielkanocnego Komisja Zakładowa uhonorowała członków związku, którzy w ostatnim okresie przeszli na emeryturę: Małgorzata Brzozowska, Juliusz Ciemniewski, Krzysztof Czyżewski, Zenon Dmitruk, Andrzej Gorgol, Lidia Karska, Piotr Kołtunowski, Witold Kowalczyk, Dobiesław Nazimek, Krzysztof Paprocki, Ryszard Styka, Jan Wizor, Andrzej Żuk, Teresa Żydek, Stanisław Żydek. Osoby te otrzymały specjalny list oraz pamiątkowe książki: „NSZZ Solidarność” UMCS w latach 1980-1981” autorstwa Zbigniewa Zaporowskiego i Mirosława Szumiły oraz „966. Chrzest Polski” Krzysztofa Ożoga.
Okazjonalne życzenia oraz zaproszenie do dalszych kontaktów ze związkiem skierował do żegnanych osób Józef Kaczor.