Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej

Nazwa koła: Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej

Numer w Rejestrze Organizacji: OU/126/2016

Zarząd: Przewodniczący/Prezes: Izabela Wiater
            Wiceprzewodniczący/Wiceprezes: Anna Suchodolska

Opiekun: dr Anna Lada, dr Agata Świdzińska

Cele:

  • Aktywne uczestnictwo i organizacja wydarzeń w społecznościach lokalnych związanych z pomocą i wsparciem jednostek oraz grup wykluczonych społecznie czy dewaloryzowanych;
  • Kształtowanie kompetencji metodologicznych i metodycznych związanych z obszarem pracy socjalnej poprzez aktywność naukową i wolontaryjną w różnych środowiskach społecznych;
  • Nawiązywanie i podtrzymywanie współpracy pomiędzy polskimi ośrodkami naukowymi (uczelnie wyższe) oraz jednostkami organizacyjnymi lokalnymi i krajowymi w celu wymiany doświadczeń z obszaru pracy socjalnej oraz promocji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  • Kształtowanie i promowanie nowego wizerunku pracownika socjalnego w świadomości społecznej;
  • Wzmacnianie wartości zawodu pracownika socjalnego we współczesnej rzeczywistości rynkowej;
  • Promowanie dorobku naukowego studentów.

Dane kontaktowe:

Strona UMCS Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej - Wydział Pedagogiki i Psychologii - Organizacje i koła naukowe - Organizacje studenckie - Strona główna UMCS

Profil FB: https://www.facebook.com/KNStudentowPracySocjalnejUMCS


E-mail organizacji:  kolonaukowesps@mail.umcs.pl

Siedziba: Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS, Instytut Pedagogiki, ul. Głęboka 43, 20-612 Lublin, p. 2.37

Terminarz spotkań w aktualnym roku akademickim (lub dyżury):

Poniedziałki: 8:30-9:30

Czwartek: 8:30-9:30

Projekty cykliczne (stałe):

  • „Gościniec”

Organizacja cyklicznych spotkań z inspirującymi ludźmi z kręgu nauki, kultury oraz praktykami zawodów związanych z pomocą innym. Dotychczasowe dwie edycje „Gościńca” zrealizowane były za pośrednictwem platformy Wirtualny Kampus i cieszyły się dużą popularnością wśród społeczności akademickiej. Pierwsza z nich odbyła się 15 XII 2021 roku oraz dotyczyła rozwijania twórczego myślenia (wykład otwarty pt.: „Jak rozwijać myślenie twórcze?” wygłosiła dr hab. Małgorzata Kuśpit z Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki UMCS, spotkanie zaś moderowała Anna Suchodolska). Kolejny „Gościniec” miał miejsce 26 I 2022 roku, a jego tematem przewodnim były sposoby radzenia sobie ze stresem. W spotkaniu uczestniczyła Pani Małgorzata Bis z Biura Rozwoju Kompetencji UMCS, która przybliżyła kwestie dotyczące minimalizowania stresu (wydarzenie moderowała Natalia Ozga wraz z Izabelą Wiater). Planowane jest kontynuowanie organizacji spotkań w formie stacjonarnej i zaproszenie gości spoza Lublina.

  • Wielkanocne paczki dla Uchodźców z Ukrainy

Zakup i przygotowanie świątecznych prezentów dla Uchodźców z Ukrainy z punktu noclegowego mieszczącego w Policealnej Szkole Pracowników Służb Społecznych przy ul. Sulisławickiej 7 w Lublinie. Koło planuje kontynuować działania pomocowe poprzez organizację zbiórek oraz włączanie się w różnego rodzaju przedsięwzięcia na rzecz Uchodźców z Ukrainy.

  • Projekt „Podaj pomocną dłoń”

Projekt zrealizowany dzięki środkom pozyskanym w Konkursie Grantowym w roku akademickim 2016/2017. Skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu zapoznać młodzież ze specyfiką zawodu pracownika socjalnego. W ramach projektu, została nawiązana współpraca z dwiema szkołami gimnazjalnymi.

  • „Naszym Seniorom na Święta”

Akcja (zrealizowana w marcu 2021 roku) wspierająca stowarzyszenie „Mali bracia Ubogich” poprzez wykonanie przez Członkinie Koła osiemdziesięciu kartek dla seniorów z okazji Świąt Wielkanocnych.

  • „Rozchmurz się – narzędzia krytycznego myślenia”

Projekt edukacyjny zrealizowany 21 IX 2021 roku w ramach siedemnastej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki (kierowniczka projektu: dr Agata Świdzińska, realizatorki projektu: Natalia Ozga, Anna Suchodolska, Izabela Wiater). Przedsięwzięcie adresowane było dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i  miało charakter warsztatów podczas których zaprezentowano (wywodzące się z teorii ograniczeń)  narzędzie krytycznego myślenia  – „chmurka”.  Celem projektu była nauka zastosowania myślenia krytycznego podczas rozwiązywania konfliktów, kształtowanie w młodzieży umiejętności poszukiwania rozwiązań konfliktów, pomoc w zrozumieniu istoty konfliktu oraz świadome nim zarządzanie.

  • Współpraca z Fundacją „DziałajMy”

Nawiązanie współpracy z Fundacją „DziałajMy” w ramach której Członkinie Koła organizowały warsztaty rozwijające zainteresowania i poprawiające jakość funkcjonowania psychologiczno-fizycznego uczestników. Adresatami zajęć były osoby chorujące na schizofrenię (od 18. do 45 r. ż., zamieszkałe na terenie powiatu lubelskiego). Tematyka warsztatów wiązała się z zainteresowaniami Członkiń Koła i  dotyczyła między innymi historii muzyki rockowej (zajęcia przeprowadzone przez Annę Suchodolską) czy też zasad prawidłowego odżywiania (warsztaty przeprowadzone przez Dominikę Czapek). Planowana jest dalsza współpraca z Fundacją „DziałajMy”.

Galeria:

    Studenckie koła naukowe

    Autor
    Aneta Gęba
    Data dodania
    11 grudnia 2021