Opiekun koła: dr Krzysztof Leoniak
Prezes - Oliwia Korycińska
Wiceprezesi - Joanna Jurkiewicz, Kaja Szach
Sekretarz - Eugenia Chorna
Przewodniczący Sekcji Psychoseksuologii - Maciej Cybulski, Bartłomiej Kusy
Przewodnicząca Sekcji Psychologii Sądowej i Kryminalnej oraz Sekcji “Literatura i Umysł” - Eugenia Chorna
Przewodniczący Sekcji Dzieci i Młodzieży - Aleksandra Mazur, Bartłomiej Kusy
Przewodniczące Sekcji Promocyjnej - Justyna Kułak, Dominika Kowalczyk
Przewodnicząca Sekcji Eksperymentów Społecznych - Martyna Kozłowicz
Cyklicznym wydarzeniem stało się “Psychokino” - miejsce, gdzie członkowie Koła organizują seans filmowy zakończony dyskusją. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Festiwal Naukowy “Seksualność człowieka z KNP UMCS”, który również dołączył do stałych wydarzeń organizowanych przez Koło.
Koło Naukowe Psychologów UMCS powstało 3 marca 1975 roku na ogólnym zebraniu studentów I roku kierunku psychologia. Uchwałę o zorganizowaniu Koła powzięto w obecności Zastępcy Dyrektora Instytutu Pedagogiki i Psychologii doc. dr. Marcelego Klimkowskiego i opiekuna roku dr Zofii Plewickiej i mgr. Radosława Drwala. W skład pierwszego Zarządu Koła wchodzili: Krzysztof Bracławicki jako Przewodniczący, Waldemar Piasecki jako Zastępca Przewodniczącego oraz Renata Sporna jako Sekretarz.
W pierwszych latach działalności Koła podjęto liczne współpracę z innymi organizacjami. Były to między innymi współpraca z Kołem Pedagogów w realizacji Ogólnopolskiego Sympozjum Kół Naukowych Pedagogów „Społeczno-psychologiczne problemy rodzin dzieci odbiegających od normy psychofizycznej” oraz współpraca z Lubelskimi Zakładami Naprawy Samochodów w Lublinie i realizacja na terenie zakładów projektów badawczych. Organizowane były także Spotkania Ogólnopolskiego Komitetu Koordynacyjnego Kół Naukowych Psychologów w Kazimierzu Dolnym. W kolejnych latach studenci brali udział w I Międzynarodowym Sympozjum Studentów Psychologii pt.: „Człowiek a środowisko” oraz zorganizowanej przez ZW SZSP wyprawie naukowo-badawczej do Afryki Zachodniej i Środkowej. Kontynuowano również prace prowadzone w Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów oraz podjęto współpracę z zespołem ds. młodzieży uzdolnionej. Rozpoczęto prace z zakresu psychologii penitencjarnej prowadzone w areszcie śledczym w Lublinie oraz badanie dotyczące programów studiów psychologicznych.
Pierwsze lata działalności były bogate we współprace - były to między innymi: Milicyjna Izba Dziecka, zagraniczne ośrodki naukowe (NRD, Bułgaria, Czechosłowacja), Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Uniwersytet Karola w Pradze, dzieci oraz rodziny dzieci uzależnionych, Laboratorium Psychologii Eksperymentalnej SWPS oraz Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii. Członkowie Koła zorganizowali także pierwszą w Polsce Szkółkę Higieny Psychologicznej. Dbano także o integrację studentów pierwszych lat kierunku psychologia. Studenci należący do Koła organizowali oraz uczestniczyli w diagnozie terapii dziecka z afazją, spotkaniach w domach opieki społecznej czy tworzeniu portretu psychologicznego seryjnego mordercy. Swoją działalność naukową członkowie prowadzili na konferencjach, sympozjach oraz sesjach, a dodatkowo podczas badań na wakacyjnym obozie naukowym. Utworzono dwumiesięcznik Zeszyty psychologiczne i zajęto się badaniami oraz normalizacją testu CISS. Studenci należący do Koła dzielili się swoją wiedzą przeprowadzając wykłady dla uczniów lubelskich gimnazjów, a także dla Koła Naukowego Pediatrów Akademii Medycznej w Lublinie.
Lata 80. rozpoczęły się od udziału członków Koła w Seminarium Leninowskim w Krakowie. W latach 1985/86 powstała sekcja rehabilitacji psychologicznej, w ramach której członkowie mogli uczestniczyć w rehabilitacji psychologicznej pacjentów. Zbierano także dane do Raportu a stanie rehabilitacji osób z afazją oraz przygotowano dyskusję na temat: Wizja człowieka w twórczości Saint Exupery’ego. Dodatkowo, zorganizowano sesję naukową poświęconą problematyce indiańskiej na przestrzeni wieków oraz sytuacji społeczno-politycznej Autochtonów Amerykańskich. W tym czasie umożliwiono rozwijanie zainteresowań psychologicznych studentom niezależnie od kierunku studiów i uczelni oraz dzielenie się doświadczeniami z osobami niezrzeszonymi w kole.
W latach 90. zajęto się elementami psychodramy w pracy psychologa. Dodatkowym celem było także przybliżenie członkom Koła zagadnień z zakresu idealnego psychologa-terapeuty według Rogersa, psychoterapii w nurcie Gestalt oraz podstawom wywiadu biograficznego według Murraya. W kolejnych latach podjęto współpracę z Fundacją „Sprawni Inaczej”. Spotkania studenckie obracały się wokół tematów związanych z percepcją psychologa w społeczeństwie, podejścia Reicha, Rosenberga i Lowena do pracy z ciałem, a także treningów umiejętności interpersonalnych. Powstała także tradycja corocznych konferencji pod tytułem „Oko w oko z…”, która skupia się wokół ważnych dla danego roku zagadnień.
W ramach KNP UMCS działały następujące sekcje: psychologii eksperymentalnej, defektologiczna, metodologiczna, psychoterapeutyczna, rehabilitacji neuropsychologicznej, diagnostyki osobowości, psychologii rodziny, psychiatrii i psychopatologii, treningu wrażliwości interpersonalnej, psychologii twórczości, terapii rodzin, artyterapii i muzykoterapii, psychodramy, treningu relaksacyjnego, penitencjarna, oligofrenii, neuropsychologii, psychopatologii i socjopatologii, niedorozwoju i upośledzeń umysłowych, organizacyjna, badań młodzieży uzdolnionych oraz pomocy psychologicznej.
W 2018 roku przeprowadzono liczne warsztaty, a w tym: warsztaty dla członków Koła z koordynatorem sekcji trenerskiej Akademickiego Centrum Wsparcia, które skupiały się wokół nauki sposobu tworzenia warsztatów dla dzieci i młodzieży; zajęcia dla nauczycieli i rodziców w Szkole Podstawowej w Mrzygłodzie; wykład w II LO w Chełmie, dzięki któremu uczniowie dowiedzieli czym są stereotypy, dlaczego nimi tak chętnie operujemy oraz dlaczego zniekształcają nasz obraz świata, warsztaty „Seksualność w pigułce”, warsztaty na temat zaburzeń i patologii seksualnych. Również Członkowie Koła mieli okazję zdobywać wiedzę od ekspertów (warsztaty „Nie-lekcje o nie-tolerancji”, „Polityk w mediach”. Przeprowadzono zbiórkę dla Kombatantów w Instytucie Psychologii, jak i liczne kiermasze charytatywne – pomoc podopiecznym z Domu Dziecka im. Ewy Szelburg Zarembiny, kiermasz mikołajkowy, kiermasze świąteczne. Szkolenie w ramach programu Rozwój Kompenecji Cyfrowych rozpoczęło współpracę KNP UMCS z Fundacją Sempre a Frente. Rozpoczęto także tradycję spotkań cyklicznych Psychokino, podczas których Członkowie gromadzili się na seans filmowy, aby móc uczestniczyć w dyskusji tematycznej.
Szczególnie prężnie działająca sekcja psychoseksuologii wraz z koordynatorkami Martyną Nowak oraz Natalią Rolą zorganizowała wydarzenie „W cztery oczy na Litewskim”, które miało zwrócić uwagę na istotność kontaktu wzrokowego z drugim człowiekiem. Do wydarzenia przyłączyli się również przechodnie, co odbiło się echem w mediach. Do częstych wydarzeń w życiu Koła należy również organizowanie Festiwali Naukowych o różnorodnej tematyce (m.in. „Zadbaj o swój sukces”, „Dzień Kobiet”, „W obliczu śmierci”, „Niepełnosprawność”). KNP UMCS współorganizowało oraz brało udział w licznych ogólnopolskich konferencjach, również w czasie pandemii SARS-CoV-19.
Obecnie Członkowie KNP UMCS podtrzymują tradycję organizacji corocznych Ogólnopolskich Konferencji Naukowych „Oko w oko z…”.