Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z wielką przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Maria Marczewska-Rytko, kierownik Katedry Katedry Ruchów Politycznych i Badań Etnicznych UMCS otrzymała środki finansowe na realizację projektu badawczego złożonego do NCN w programie OPUS.
Fot. FB/ Narodowe Centrum Nauki Projekt badawczy pt. Wybory do Parlamentu Europejskiego w państwach Grupy Wyszehradzkiej w 2024 roku. Ciągłość i zmiana w czasach niepewności będzie realizowany w latach 2024-2026. Kwota finansowania wynosi 285 015 zł. Celem naukowym projektu jest analiza wyborów do Parlamentu Europejskiego w krajach Grupy Wyszehradzkiej w 2024 roku. Wyniki planowanych badań dostarczą nowej wiedzy naukowej, która zweryfikuje dotychczasowe ustalenia naukowe dotyczące udziału obywateli krajów V4 w wyborach do PE, kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, znaczenia wyników wyborów w kontekście krajowego cyklu wyborczego i integracji europejskiej. Uzyskane wyniki będą również istotne w kontekście badań nad populizmem i nacjonalizmem oraz zwrotem ku tzw. demokracji nieliberalnej. Co ważne, skorzystają na nich naukowcy i inne grupy społeczne, w tym dziennikarze, organizacje pozarządowe, politycy, think tanki, działacze społeczni i administracja publiczna różnych szczebli. W konkursie OPUS 25 w panelu HS5 złożono 132 wnioski, z których 11 uzyskało finansowanie. Współczynnik sukcesu wyniósł 8%. Jest to drugi, kierowany przez Panią Profesor, projekt badawczy finansowany przez NCN w ramach programu OPUS. Poprzedni pt. Demokracja bezpośrednia w Europie Środkowej i Wschodniej: wymiar formalnoprawny i praktyczny. Analiza politologiczna był realizowany w latach 2015-2018. Wyniki badań zostały opublikowane m.in. w monografii M. Marczewska-Rytko (red.), Handbook of Direct Democracy in Central and Eastern Europe after 1989, Barbara Budrich Publishers, Opladen, Berlin, Toronto 2018, ss. 351, ISBN 978-3-8474-2122-1. Serdecznie gratulujemy Pani Profesor! Więcej informacji nt. projektu można przeczytać pod LINKIEM. |