Podczas koncertu wystąpią: Otava Yo (Rosja), Yamma Ensemble (Izrael), Orkiestra św. Mikołaja oraz laureaci konkursu "Scena Otwarta".
Zespół Otava Yo został spontanicznie założony w St. Petersburgu w 2005 roku przez profesjonalnych muzyków folkowych, którym granie tylko w poważnych etno zespołach przestało dawać satysfakcję. Ich bardzo żywiołową muzykę określa się mianem Russian Beat. W repertuarze kapeli znajdziemy przede wszystkim utwory z pogranicza rosyjskiego etno i folk w nowych interpretacjach z bardzo skocznym bitem. Jak sami mówią, grają taką muzykę, jakiej słuchali ich rodzice, gdy sami byli bardzo młodzi, tylko trochę odświeżoną. Korzystają z tradycyjnych - nie tylko rosyjskich - instrumentów, takich jak dudy czy gusli. Atmosfera panująca na ich koncertach nie pozwoli nikomu stać w miejscu; już po pierwszych dźwiękach nogi same tupią w rytm muzyki o podłogę. Swoim występem zespół rozbawi każdego, nawet jeśli nie rozumie języka rosyjskiego! Nie dziwi więc fakt, że bywają nazywani współczesnymi błaznami, żartownisiami. W końcu mieszają porządnie zagraną tradycyjną muzykę rosyjską z ogromną dawką poczucia humoru i ze stereotypem Rosjanina rodem ze sztuk Gogola. Ich pierwszy album, „Pod apteką", ukazał się w 2006 roku, a już siódme z kolei wydawnictwo muzyczne zatytułowane „Oj, Dusia, oj Marusia" pojawiło się na rynku w zeszłym roku.
Yamma Ensemble wykonuje oryginalną i tradycyjną muzykę hebrajską, która wywodzi się ze starożytnej poezji biblijnej oraz innych dawnych źródeł żydowskich. Członkowie zespołu pozostają wierni klimatom Środkowego Wschodu, gdzie się urodzili i wychowali. Ich egzotyczna, przejmująca muzyka wykonywana jest z towarzyszeniem dawnego instrumentarium. Członkowie zespołu korzystają z instrumentów typowych dla Środkowego Wschodu, takich jak kopuz, riq (rodzaj tamburynu), oud, bębny ręczne. Poza utworami zakorzenionymi w tradycji biblijnej w repertuarze Yamma Ensemble znalazła się muzyka tradycyjna żydowskiej diaspory. Zespół wykonuje pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu czy Sefardyjczyków. Grupa gra również muzykę chasydzką o fascynujących formach i rytmach, zachowanych w tradycji kolejnych pokoleń. Biblijny Psalm 104 w interpretacji Yamma Ensemble jest najczęściej oglądanym w serwisie YouTube filmem, przedstawiającym wykonanie na żywo tradycyjnej pieśni żydowskiej.
Orkiestra św. Mikołaja nie mieści się w ramach gatunków i stylów muzycznych. Od lat mocuje się z nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej, tworząc nowoczesną muzykę, umykającą wszelkim klasyfikacjom. Skupia się w niej ludowość, ale też osobiste fascynacje muzyczne każdego z artystów, choćby reggae'owy świat Jacka Warszawy z Dąbrówki, który przez wiele lat grał z Jackiem Kleyffem w ONZ czy basisty Zbyszka Kowalczyka znanego na lubelskiej scenie bluesowej. Na próbach zespołu powstają „kawałki” mocno osadzone w tradycji, ale bez problemu czytelne dla współczesnego słuchacza. Przez wiele lat Orkiestra była kojarzona z akustycznym brzmieniem, dziś pora na zmiany. Perkusja i gitara basowa dodają muzyce Mikołajów energii, pozwalają tworzyć opowieści o bogatej rytmice, która nie zamyka się w obrębie popularnych rytmów trójmiarowych. W swoich aranżacjach grupa stosuje nie tylko instrumenty współczesne, ale też nietypowe instrumenty ludowe: rzeszowskie cymbały, skandynawską nyckelharphę oraz całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Orkiestra jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańską muzyką tradycyjną, przede wszystkim polską, łemkowską i huculską - i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.
Bilety: 30/40 zł