Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerze z ornitologiem po Ogrodzie Saskim połączonym z lekcją rozpoznawania śpiewów ptasich, organizowanym w ramach UMCS IP DAY UMCS 2025.
Kiedy? 24.04.2025 r. godz. 8:00
Gdzie? Zbiórka przy wejściu do Ogrodu Saskiego od strony KUL
Liczba miejsc jest ograniczona. Spacer odbędzie się w 2 grupach po 10 osób.
Nasi przewodnicy po świecie ptasich dźwięków:
dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS
Pan Marcin to pasjonat przyrody od ponad 30 lat. Od wczesnego dzieciństwa spędzał każdą wolną chwilę na wędrówkach po najdzikszych zakamarkach Krainy Świętokrzyskiej, podpatrując głównie ptaki. Od skończenia studiów biologicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pracuje na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS jako przyrodnik i nauczyciel akademicki w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody. Ulubioną formą spędzania wolnego czasu jest poznawanie pieszo lub na rowerze najdalszych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym zakątków Lubelszczyzny. Specjalizuje się w badaniu ekologii zagrożonych, słabo poznanych i skrytych gatunków ptaków.
dr hab. Jarosław Wiącek, prof. UMCS
Z kolei zainteresowania naukowe Pana Jarosława to przede wszystkim ornitologia i szeroko rozumiana ochrona przyrody nie tylko w kontekście ochrony ptaków, a także wpływ czynników cywilizacyjnych na faunę (płazy, gady, ptaki i ssaki) w procesach inwestycyjnych i związana z tym czynna ochrona przyrody. Jednak badania ptaków oraz ochrona ich siedlisk to główne tematy działań naukowych. Jego szczególne zainteresowania zaś to badania ptaków drapieżnych oraz sów (ale nie tylko). Ważnym tematem dociekań profesora jest również wpływ czynników antropogenicznych na awifaunę, oddziaływanie ruchu komunikacyjnego, kolizje z pojazdami, turbinami wiatrowymi, zanieczyszczenia środowiska, wpływ metali ciężkich i hałasu na ptaki różnych siedlisk (lasów, pól i łąk).
Kontakt ws. zapisów na spacer z ornitologiem: Wioletta Ostrowska tel. 81 537 55 40
W przypadku osób niepełnoletnich warunkiem uczestnictwa jest dostarczenie pisemnej zgody rodzica/opiekunaprawnego małoletniego na uczestnictwo w spacerze z ornitologiem: