Instytutowe Seminarium Naukowe pt. „Ukraina a UE – wyzwania i perspektywy”

W dniu 16 maja 2024 roku o godz. 9:45 w Auli II odbyło się Seminarium Naukowe Instytutu Ekonomii i Finansów UMCS, organizowane przy współpracy z Katedrą Ekonomii Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Łucku, w ramach projektu Eurizon ID 829: Structural transformation of the economy of the Polish-Ukrainian borderlands as a response to common challenges of security, green, digital and intellectual transition. Seminarium było zatytułowane: Ukraina a UE – wyzwania i perspektywy. Moderatorem spotkania był prof. dr hab. Andrzej Miszczuk.

Porządek wystąpień był następujący:

1)    Prof. dr hab. Walenty Baluk (Dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS): Geopolityczne aspekty członkostwa Ukrainy w UE; Prelegent zwrócił szczególną uwagę na znaczenie Ukrainy w kontekście prowadzenia polityki neoimperialnej przez Federację Rosyjską oraz stosunku Rosji do procesów integracyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

2)    Dr hab. Paweł Pasierbiak, prof. UMCS: Międzynarodowe powiązania gospodarcze Ukrainy; W trakcie prezentacji przedstawiono dane dotyczące wymiany handlowej Ukrainy z Unią Europejską i Polską, a także szacowane potrzeby finansowe na odbudowę Ukrainy według regionów oraz według sektorów.

3)    Dr hab. Piotr Kozarzewski, prof. UMCS: Gospodarka Ukrainy na tle klasyfikacji systemów gospodarczych; Podczas wystąpienia Prelegent skoncentrował się na charakterystyce systemu gospodarczego Ukrainy (kapitalizmu), porównując go z kapitalizmem występującym w Unii Europejskiej.

4)    Prof. dr hab. Oleksandr Shubalyi (Kierownik Katedry Ekonomii Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Łucku): Sytuacja społeczno-gospodarcza Ukrainy po dwóch latach wojny; Prelekcja koncentrowała się wokół strat gospodarczych Ukrainy od 2014 roku oraz kwestii wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Zidentyfikowano szanse, z których może skorzystać Ukraina w zakresie prowadzonej gospodarki.

5)    Dr hab. Piotr Witkowski, prof. UMCS: Uwarunkowania celne i transportowo-logistyczne członkostwa Ukrainy w UE; Podczas wystąpienia zaprezentowano m.in.  Transeuropejską Sieć Transportową po zmianach, ruch środków transportu na granicy polsko-ukraińskiej w latach 2021-2023. Podkreślono także, co należy zrobić, aby zwiększyć wydajność przejść granicznych, zwłaszcza na granicy polsko-ukraińskiej.

Po wystąpieniach, prof. dr hab. Oleksandr Shubalyi zaprosił wszystkie osoby zainteresowane poruszaną tematyką do udziału w badaniach naukowych. Następnie prof. dr hab. Andrzej Miszczuk poprowadził część dyskusyjną seminarium, która koncentrowała się zarówno na sytuacji gospodarczej Ukrainy w obliczu trwającej wojny, jak i kwestiach związanych z usprawnieniem funkcjonowania drogowych przejść granicznych między Polską a Ukrainą.

    Aktualności

    Data dodania
    20 maja 2024