Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
II Krajowa Konferencja Naukowa
,,Aktualne uzależnienia dzieci, młodzieży i dorosłych”
5 czerwca 2023 roku odbyła się kolejna, druga Krajowa Konferencja Naukowa, zorganizowana przez Koło Naukowe Pedagogów i Animatorów Zabawy z UMCS w Lublinie. Tym razem uwagę poświęcono szeroko rozumianym „Aktualnym uzależnieniom dzieci, młodzieży i dorosłych”. Celem konferencji była wymiana doświadczeń, próba wskazania nowych obszarów badawczych, integracja środowiska naukowego oraz dyskusja nad aktualnymi problemami rozwoju teorii i praktyki, w ramach wskazanych obszarów tematycznych. Wydarzenie odbyło się w formule online, za pośrednictwem platformy Google Meet. Wzięli w nim udział eksperci i prelegenci z całej Polski. Uroczystego otwarcia wydarzenia i powitania prelegentów oraz gości dokonali Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii dr hab. Andrzej Różański, prof. UMCS oraz Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego dr Justyna Sala-Suszyńska.
W ramach spotkania przeprowadzono część plenarną oraz cztery części panelowe. Sesję plenarną, moderowaną przez dr Justynę Salę-Suszyńską, otworzył wykład dr Magdaleny Cyrklaff-Gorczycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat ,,Uzależnień od gier komputerowych. Kiedy motywacja do grania przeradza się w przymus?” Kolejno wystąpiła dr Jolanta Jarczyńska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), wygłaszając wykład pt.: ,,Młodzież a media społecznościowe - prezentacja wyników badań własnych”, a następnie mgr Agnieszka Kos (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie) prezentując zagadnienie ,,Leczenia substytucyjnego w praktyce’’. W tej części głos zabrali również pracownicy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – dr Małgorzata Chojak z wystąpieniem pt. ,,Stres, układ kary i nagrody, uzależnienie, depresja – czy to zawsze związek przyczynowo skutkowy?” oraz dr Wojciech Czerski poruszając zagadnienie ,,Samotności - przyczyna czy skutek uzależnień”.
Po sesji plenarnej odbyły się symultanicznie pierwsze dwie sesje panelowe. Pierwszą z nich moderowała Julia Wiatr. Swoje wystąpienia wygłosili: Monika Szalińska z Uniwersytetu Szczecińskiego (,,Uzależnienia dzieci i młodzieży od nowych technologii w ujęciu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach”), Agata Janicka z Uniwersytetu Pedagogicznego
w Krakowie (,,Barmaństwo a uzależnienie od spożywania alkoholu – skala problemu na terenie Krakowa”), dr Dagmara Musiał z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (,,Spostrzegane wsparcie społeczne a strategie radzenia sobie ze stresem u trzeźwiejących osób uzależnionych od alkoholu na początku terapii i po zakończeniu terapii”), Amanda Szewera z Akademii Zamojskiej (,,Napoje energetyczne jako szybki i łatwy zastrzyk energii”) oraz Olaf Becher z Uniwersytetu Opolskiego (,,Kofeina jako potencjalne zagrożenie”).
II sesja panelowa, poprowadzona przez Martę Furtak, przebiegała następująco: Patrycja Krawczyk oraz Magdalena Steć z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie poruszyły temat ,,Skutków nadmiernej ekspozycji na nowe technologie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”, Joanna Jurkiewicz (UMCS) przedstawiła zagadnienie ,,Picia alkoholu przez młodzież- przyczyny i konsekwencje”, tematem referatu Wioletty Kolatorowicz i Zuzanny Florczak (UMCS) było ,,Uzależnienie od zakupów - determinanty i Konsekwencje", a Natalii Rudy (Akademia Zamojska) - ,,Fonoholizm - przyzwyczajenie czy uzależnienie”. Sesję zamknęły dr Katarzyna Rutkowska i dr Agnieszka Pisarska (UMCS), będące autorkami wystąpienia pt.
,,O uzależnieniu od aktywności fizycznej”.
Po przerwie obiadowej miały miejsce jednocześnie dwie ostatnie sesje panelowe. III sesja, kierowana również przez Julię Wiatr, rozpoczęła się wystąpieniem Julii Wiatr i Marty Furtak (UMCS) na temat ,,Uzależnień od mediów społecznościowych wśród współczesnych rodziców. Problem sharentingu”. Kolejno Magdalena Kopańska i Oliwia Korycińska (UMCS) skupiły się na ,,Częstotliwości występowania i rodzajach uzależnień wśród studentów”, a dr Magdalena Leżucha (Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu) wraz z dr Karoliną Czerwiec (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) wygłosiły wykład pt. ,,Fonoholizm
a tożsamość człowieka”. Mariola Kosik (UMCS) zaprezentowała ,,Psychologiczne pułapki
i manipulacje platformy TikTok”, z kolei Daniel Zając (Uniwersytet Opolski) przedstawił referat pt. ,,Uzależnienie od telefonu – Fonoholizm”.
Nad przebiegiem IV sesji panelowej czuwały Julia Saweczko i Marlena Samulak. Mieliśmy okazję wysłuchać wystąpienia Małgorzaty Oryszczak z Akademii Zamojskiej pt. ,,Astroholizm - uzależnienie XXI wieku”, referatu Marleny Samulak i Julii Saweczko (UMCS) pt. ,,Uzależnienia rodzicielskie - toksyczni rodzice”, jak również Karoliny Tetych (Akademia Zamojska), która zaprezentowała temat ,,Wpaść w pułapkę fonoholizmu”. Z kolei Natalia Odzimek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie poruszyła problem ,,Jedzenia typu fast-food jako zagrożenia wśród młodzieży”, a Sylwia Wajs z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyła wystąpienia, prezentując zagadnienie ,,Stresorów związanych z pandemią COVID-19 a nadużywanie substancji psychoaktywnych”.
Marta Furtak