Aktualności

II debata ekspercka Centrum CeReClimEn UMCS

„Lasy jako dobro. Ale czyje: Prywatne? Państwowe? Publiczne? Planetarne?” - to tytuł II debaty eksperckiej Centrum CeReClimEn UMCS, która odbędzie się 17 października 2024 r. w godz. 12:00–14:00 w Audytorium Centrum ECOTECH-COMPLEX.

To już kolejna debata z cyklu PLANETA XXI”, organizowana przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS (Centrum CeReClimEn UMCS) we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych UMCS. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, co podkreśla rangę tej inicjatywy, wpisuje się ona ponadto w program obchodów 80-lecia UMCS. Zarówno obecność znakomitych ekspertów, jak również niezwykle aktualna w dzisiejszych czasach tematyka obrad sprawiają, że będzie to znaczące wydarzenie o charakterze jednocześnie naukowym i edukacyjnym. 

Moderatorką i inicjatorką debaty jest dr hab. Beata Jeżyńska, prof. UMCS - ekspert z zakresu prawa rolnego, ochrony zasobów naturalnych oraz agroprzedsiębiorczości.

Panelistami będą:

  • dr Aleksander Jakubowski - Dyrektor Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa (Ministerstwo Klimatu i Środowiska);
  • dr hab. Adam Niewiadomski, prof. UW (Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności, Prorektor UW ds. doktoranckich i prawnych);
  • dr hab. Przemysław Litwiniuk, prof. SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Ekonomii i Finansów, Katedra Finansów);
  • prof. dr hab. Dorota Dobrowolska (Instytut Badawczy Leśnictwa, Zakład Ekologii Lasu, Zastępca Dyrektora IBL);
  • mgr inż. Waldemar Kuśmierczyk - Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie);
  • mgr inż. Dariusz Anderwald - Kierownik Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (SGGW Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie).

Proces wylesiania i wypalania lasów - z jednej strony, odpowiada za 18% emisji gazów cieplarnianych, z drugiej zaś - ogranicza pochłanianie dwutlenku węgla i regulację cykli wodnych, co destabilizuje ziemski klimat. Wraz z kurczącą się powierzchnią lasów pierwotnych zwiększa się także presja na zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, które - aby przetrwać, potrzebują dużych obszarów wyjętych poza działalność gospodarczą człowieka. 

Paneliści dyskutować będą o społecznym znaczeniu ochrony i poszanowania zasobów oraz zrównoważonej gospodarce leśnej. Dokonają oceny istniejącego stanu prawnego, faktycznego i biologicznego lasów w wymiarze globalnym, krajowym oraz lokalnym. Naukowym zaś aspektem będzie ich głos w toczącej się debacie publicznej o sytuacji zasobów leśnych wraz z propozycją konkretnych rozwiązań, ujętych w formę naukowej ekspertyzy. Warto dodać, że jednym z celów zarówno tej jak i kolejnych debat  z cyklu „PLANETA XXI” jest edukacja ekologiczna, niezwykle istotna, bowiem potencjał biologiczny naszej planety, rozumiany jako zdolność jej ekosystemów do regeneracji, został krytycznie naruszony. Cykl organizowanych przez CeReClimEn UMCS wydarzeń służy też zacieśnianiu współpracy międzydyscyplinarnej oraz międzynarodowej między naukowcami i łączeniu nauki z biznesem.

Patronat medialny: Forum Akademickie oraz Akademickie Radio Centrum.

Debata będzie rejestrowana audiowizualnie. Osoby uczestniczące w wydarzeniu wyrażają zgodę na wykorzystanie wizerunku na potrzeby niniejszej realizacji. Zapraszamy!

    Aktualności

    Data dodania
    11 października 2024