Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Organizowana w dniach 21-22 listopada 2018 roku na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie III Międzynarodowa Konferencja Latynoamerykanistyczna jest kolejną z cyklu konferencji naukowych, mających na celu stworzenie forum interdyscyplinarnej i międzynarodowej debaty badaczy latynoamerykanistów oraz rozwój i promowanie polskich badań politologicznych na temat regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
I Międzynarodowa Konferencja Latynoamerykanistyczna została zorganizowana w dniach 27-28 czerwca 2013 roku, w Przemyślu. Inicjatorami i organizatorami wydarzenia byli dr hab. Katarzyna Krzywicka, prof. nadzw. UMCS z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii i dr Pawel Trefler z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
CelemII Międzynarodowej Konferencji Latynoamerykanistycznej była interdyscyplinarna debata w języku hiszpańskim i portugalskim na temat obecności religii w sferze publicznej i jej powiązań z polityką w perspektywie regionalnej Ameryki Łacińskiej i Karaibów, w celu uchwycenia dialektycznej dynamiki ich wzajemnych relacji, wpływów i przemian. W konferencji wzięło udział 38 badaczy, w tym 16 z zagranicznych ośrodków naukowych z Ameryki Łacińskiej i Europy.
Rezultatem konferencji jest wydanie wybranych artykułów w czasopiśmie „Anuario Latinoamericano – Ciencias Politicas y Relaciones Internacionales”, vol. 3/2016, w Dossier na temat América Latina: política y religión, pod redakcją naukową Katarzyny Krzywickiej i Renaty Siudy-Ambroziak oraz wydanie monografii wieloautorskiej w języku hiszpańskim i portugalskim Política y religión en América Latina, Katarzyna Krzywicka, Renata Siuda-Ambroziak (eds.), Estudios Iberoamericanos de la UMCS, vol. V, Editorial de la UMCS, Lublin 2017, pp. 316, ISBN 978-83-227-9036-6, ISSN 2084-8072.