"Gladiator II" - lubelskie tropy z KNAA

Kiedy w 2001 r. w Instytucie Historii UMCS powstawało Studenckie Koło Naukowe Amatorów Antyku, promujące tę odległą epokę przede wszystkim metodą rekonstrukcji historycznej, pojawiało się sporo obaw związanych z odtwarzaniem rzymskich walk gladiatorskich. Wiązało się to nie tylko z bezpieczeństwem studentów, ale też wynikało z wielu wątpliwości związanych z tym, że „świat nauki” miewa poważne wątpliwości co do tego, czy nazwać je można sportem...

Współcześnie jednak coraz częściej mówi się, że walki gladiatorów uznać należy za specyficzny „sport rzymski”. W związku z tym, zwłaszcza wobec „żądnych krwi” nacisków studentów (coraz większych po emisji "Gladiatora" R. Scotta w 2000 r.), prof. Dariusz Słapek - opiekun Koła wraz ze studentami zdecydował rozwinąć na szerszą skalę działalność KNAA.

Dzisiaj zbierać można tego owoce. Aktywność Koła rozrosła się do takich rozmiarów, że powstało Stowarzyszenie na rzecz Popularyzacji Antyku „Hellas et Roma”, któremu od lat prezesuje absolwent historii UMCS Łukasz Sędyka.

Osiągnięcia „sekcji gladiatorskiej” przerosły najśmielsze oczekiwania. Nie ma dzisiaj w Europie poważnej imprezy rekonstruktorskiej bez udziału „Hellasów” i ich gladiatorów (ćwiczą niemal codziennie jak sportowcy w wynajmowanej sali gimnastycznej). Ich zasługi w rozwoju opartej na metodach naukowych rekonstrukcji rozeszły się szeroko w świecie. I tak wieści o ich profesjonalizmie dotarły do samego Ridleya Scotta… Wspomniany Łukasz Sędyka został zaproszony do grona konsultantów historycznych "Gladiatora II". Co prawda wystąpił w roli eksperta od artefaktów skórzanych (słynne rzymskie namioty), ale nie zmienia to faktu, że środowisko lubelskich rekonstruktorów wniosło swój wkład w amerykańską superprodukcję. Poniżej umieszczone filmiki pokazują gladiatorski dorobek grupy, a Łukasz opowiada o swej roli konsultanta.

Zob. po kliknięciu: Hellas et Roma w Panoramie Lubelskiej oraz Rzymskie wojaże - Gladiator 2.


Informacja: dr hab. Dariusz Słapek, prof. UMCS | zdjęcie główne: Instytut Historii UMCS

Źródło: Wydział Historii i Archeologii UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    28 listopada 2024