Festiwal Kina Krajów Portugalskojęzycznych Maré po raz pierwszy w Lublinie!

Tegorocznym bohaterem i przewodnikiem festiwalu będzie literatura. Wybraliśmy dla was najciekawsze adaptacje utworów literackich z ostatnich lat, a także dokument o sile literatury – zobaczycie je już w dniach 4-7 listopada w Chatce Żaka UMCS!

Wydarzenie organizowane jest przez Ambasadę Brazylii w Warszawie, Ambasadę Portugalii w Warszawie, ACKiM UMCS Chatka Żaka, Centrum Języka Portugalskiego Camões w Lublinie i Instytut Guimarãesa Rosy oraz współfinansowane przez Konsulat Honorowy Brazylii we Wrocławiu.

 
PROGRAM
4 listopada godz. 18:00 – Pocałunek na asfalcie
Brazylia 2018, ‘105
reż. Murílo Benício
Arandir (Lázaro Ramos), świeżo poślubiony bankier, jest świadkiem potrącenia człowieka. Próbuje mu pomóc, kiedy ten niespodziewanie jako ostatnią wolę prosi go o pocałunek. Arandir spełnia jego prośbę. Jego czyn zauważa jednak teść, Aprígio (Stênio Garcia), a co gorsza, pocałunek zostaje sfotografowany przez szukającego sensacji fotoreportera.
Niesamowicie aktualny film o tym, jak powstaje fake news i o potężnej władzy mediów, stworzony na podstawie sztuki teatralnej z lat 60. Nelsona Rodriguesa. Reżyser decyduje się w nim na ciekawą mieszankę narracji teatralnej, filmowej oraz zakulisowych dyskusji na temat twórczości brazylijskiego dramaturga.
 
6 listopada g. 18:00 – Salgueiro Maia – Uwikłany
Portugalia 2022, ‘102
reż. Sérgio Graciano
Fabularyzowana biografia kapitana Salgueiro Mai (Tomás Alves), którego stanowczość i bezkompromisowość doprowadziły do obalenia autorytarnego reżimu panującego w Portugalii przez ponad 48 lat. A wszystko to bez użycia przemocy. Film oddaje hołd portugalskiemu żołnierzowi kwietnia ‘74, nie zapominając o innych pełnionych przez niego rolach – męża, przyjaciela i ojca. Pokazuje też, że jego czyn nie został przez wszystkich doceniony.
 
7 listopada g. 18:00 – Co mogą słowa?
Portugalia 2022, ‘76
reż. Luísa Marinho e Luísa Sequeira
W 1972 roku trzy Marie: Maria Isabel Barreno, Maria Teresa Horta i Maria Velho da Costa opublikowały książkę „Nowe listy portugalskie”. Książka została natychmiast zakazana przez policję polityczną (PIDE), a pisarki zostały postawione przed sądem za przestępstwo przeciwko moralności. Wywołało to bezprecedensową falę międzynarodowych protestów i demonstracji przed ambasadami Portugalii. Solidarność wyrażały takie pisarki jak Marguerite Duras, Simone de Beauvoir, Doris Lessing czy Iris Murdoch.
„Co mogą słowa” to intymny portret niezwykłych trzech Marii, których proces wywołał międzynarodową akcję feministyczną.
 
7 listopada g. 19:30 – Księga przyjemności
Brazylia, Argentyna 2022, '100
reż. Marcela Lordy
Lóri (Simone Spoladore) jest nauczycielką, której życie wypełniają monotonia pracy i przypadkowe relacje. Zmienia się to w momencie kiedy poznaje Ulissesa (Javier Drolas), egocentrycznego nauczyciela filozofii z Argentyny. Przy nim Lóri uczy się kochać, stawiając czoła własnej samotności. Ich spotkania i wymiana doświadczeń to intymna podróż pełna przełamywania utartych schematów. Film oparty na niewydanej jeszcze w Polsce powieści Clarice Lispector, Nauka albo Księga przyjemności.
 
 
Wszystkie filmy będą wyświetlane z polskimi i angielskimi napisami.
Ceny biletów: normalny 15 zł / ulgowy 12 zł
 
Zapraszamy do poznania portugalskojęzycznej literatury poprzez kino!
 

    Aktualności

    Data dodania
    2 października 2024