ERASMUS+ 2024/25 - GERMANISTYKA

ERASMUS+ 2024/25 - Rekrutacja dla studentów GERMANISTYKI

PROGRAM ERASMUS+         

REKRUTACJA NA STUDIA ZAGRANICZNE W ROKU AKADEMICKIM 2024/25

Informujemy, że rozpoczyna się rekrutacja studentów Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej na wyjazdy na studia w ramach Programu Erasmus+ KA131 – Mobilność studentów i pracowników instytucji szkolnictwa wyższego”. Studenci Germanistyki (Wydział Filologiczny) mają możliwość odbycia części swoich studiów w roku akademickim 2024/25 w niżej wymienionych uczelniach zagranicznych:

L.p.

Nazwa uczelni, kraj

Kierunek

adres internetowy

liczba

miejsc–stopień studiów

Minimalny poziom znajomości jęz. obcego

Okres studiów

1.

FREIE UNIVERSITÄT BERLIN, Niemcy

Germanistyka

www.fu-berlin.de

2-  I st.

niemiecki B2

semestr

2.

TECHNISCHE UNIVERSITÄT DORTMUND, Niemcy

Germanistyka

https://www.tu-dortmund.de/

3 -  I i II st.

niemiecki B2

+ ewent. angielski B2

semestr

Każdy student ubiegający się o wyjazd na częściowe studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus+ KA131 ma obowiązek zapoznania się z Zasadami realizacji i finansowania wyjazdów studentów na studia (SMS) w ramach programu Erasmus+ 2021-2027 KA1 Mobilność Edukacyjna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Zasadami finansowania i stawkami kwot wsparcia indywidualnego na wyjazdy studentów UMCS na studia za granicą (SMS) w ramach projektu 2023-1-PL01-KA131-HED-000121696 (www.umcs.pl -->  zakładka: Student --> Wymiana międzynarodowa i krajowa  --> ERASMUS -->  Wyjazdy na studia częściowe).

Uczestnicy Programu nie opłacają kosztów czesnego w uczelni przyjmującej, ale pokrywają koszty dojazdu, przejazdów lokalnych, wyżywienia, zakwaterowania, ubezpieczenia, podręczników i inne koszty podczas studiów za granicą (informacja o programie: http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/

Zakwalifikowani studenci otrzymają wsparcie indywidualne Komisji Europejskiej, które ma na celu pomoc w sfinansowaniu przez studenta kosztów życia za granicą i jest tylko dofinansowaniem w wysokości 600, 670 euro na miesiąc studiów za granicą, w zależności od kraju docelowego.

Studenci o mniejszych szansach (otrzymujący stypendium socjalne w semestrze poprzedzającym wyjazd oraz studenci posiadający orzeczenie o niepełnosprawności) mogą otrzymać dodatek do indywidualnego wsparcia w wysokości 250 EUR na miesiąc.

Studenci z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie z tytułu włączenia na zasadach obowiązujących w programie Erasmus+ KA131 (dodatkowe dofinansowanie do rozliczenia rachunkami).

Warunki dla kandydatów:

  1. Kandydaci muszą być oficjalnie zarejestrowanymi studentami UMCS bez względu na obywatelstwo,
  2. W okresie studiów za granicą studenci nie mogą być na urlopie dziekańskim lub być inaczej urlopowani,
  3. Kandydaci muszą znać na poziomie zaawansowanym język, w którym będą odbywali studia na uczelni przyjmującej,
  4. Kandydaci muszą spełniać pozostałe kryteria formalne opisane w ww. Zasadach realizacji i finansowania wyjazdów studentów na studia  i na stronach: http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/. Zgodnie z zasadami Programu Erasmus uprawnione są wyjazdy od II roku studiów I stopnia. Możliwy jest udział w programie studentów, którzy wcześniej korzystali z wyjazdów
    w ramach Programu Erasmus (patrz punkty 4 i 5 ww. Zasad realizacji i finansowania wyjazdów studentów na studia).

Zasady rekrutacji:

Rekrutacja odbędzie się na podstawie oceny kompletu dokumentów złożonych przez kandydatów do  „kierunkowej” Komisji Kwalifikacyjnej.

Komplet dokumentów powinien zawierać:

  1. list motywacyjny skierowany do „kierunkowej” Komisji Kwalifikacyjnej uwzględniający nazwę uczelni, w której kandydat chciałby odbywać studia (I wybór, ewentualnie II wybór), planowany termin odbycia studiów, wykaz przedmiotów, jakie chciałby zrealizować na uczelni przyjmującej (oraz - jeśli dotyczy - informacje o posiadaniu prawa do stypendium socjalnego na UMCS
    w semestrze bieżącym),
  2. zaświadczenie ze średnią ocen za cały okres studiów na aktualnym poziomie studiów wydane przez dziekanat (studenci – kandydaci z  I roku  II i III stopnia studiów przedkładają informację o średniej z ocen z poprzedniego poziomu studiów), wymagana minimalna średnia: 4,0.
  3. oświadczenie RODO.

Ostateczną decyzję o przyjęciu kandydata na studia podejmie przyjmująca uczelnia zagraniczna, do której student zostanie zakwalifikowany przez UMCS.

Studenci mają obowiązek sprawdzenia terminów przyjmowania nominacji i dokumentów aplikacyjnych na konkretnej uczelni zagranicznej, do której ubiegają się o wyjazd.

Procedura odwoławcza:

Student ma prawo odwołać się od decyzji Komisji Kwalifikacyjnej w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników kwalifikacji. Podania należy kierować do Dziekana Wydziału.

Dokumenty proszę składać do koordynatora kierunkowego:

dr Konrad Łyjak, pok. 508, w każdy wtorek w godz. 12:00-13:00 lub w innych godzinach po uprzednim umówieniu terminu.  Dokumenty proszę składać do 21.03.2024r.

 

Kwalifikacja kandydatów odbędzie się  w dniu 26.03.2024r. w  pokoju nr 508.

Szczegółowych informacji udzielić może koordynator kierunkowy, dr Konrad Łyjak,

we wtorki w godz. 12:00-13:00 (pok. 508) oraz środy w godz. 17:00-18:00 (TEAMS)
lub drogą elektroniczną (adres mailowy: konrad.lyjak@mail.umcs.pl ).

Kandydat powinien zapoznać się z procedurami aplikacyjnymi, terminami składania dokumentów oraz programem studiów zamieszczonymi na stronach internetowych uczelni zagranicznej, do której planuje wyjazd.

Po zakwalifikowaniu się na wyjazd w ramach rekrutacji wydziałowej kandydat powinien niezwłocznie zgłosić się do Biura Programu Erasmus UMCS - DS Grześ, ul. Langiewicza 24, pok. 27, tel. 815375410.

    Aktualności

    Data dodania
    29 lutego 2024