Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Szanowni Państwo, Drodzy Studenci, Pracownicy i Przyjaciele naszej Alma Mater
W imieniu Dyrekcji Instytutu Historii UMCS w osobach prof. Dariusza Słapka i Grzegorza Jawora, dyrektora Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną, prof. Wiesława Bondyry oraz prof. Mariusza Korzeniowskiego, prof. Andrzeja Przegalińskiego i dra Kamila Jakimowicza, serdecznie zapraszamy na kolejny wykład otwarty pod patronatem Centrum.
Naszym gościem, w ramach cyklu Z dziejów Lublina i Lubelszczyzny, będzie Pan Grzegorz Sztal, zamiłowany regionalista i muzealnik, który wygłosi wykład Dzieje rodzin Jankowskich i Magierskich w świetle zasobów Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”.
Prelegent przybliży słuchaczom dzieje dwóch skoligaconych ze sobą rodzin, których poruszające i warte szerszej prezentacji losy przypadły na ostatnie lata zaboru rosyjskiego, okres I wojny światowej, epokę Niepodległej, czasy II wojny światowej i lata PRL-u. Za pośrednictwem Jankowskich i Magierskich splotła się ze sobą historia Warszawy i Lublina, tułacze losy więźniów carskich i zesłańców oraz ofiar stalinowskiego terroru. Przez życie wiodły ich idee osadzone głęboko w spuściźnie humanistycznej, która w centrum stawiała zawsze człowieka - wraz z troską o jego dobro i walką o jego godność. Z tych złożeń i przesłanek wynikało zaangażowanie polityczne Jankowskich i Magierskich, ich zainteresowania społeczne i oświatowe oraz wielokierunkowe pasje kulturalne i artystyczne. Myślą przewodnią wykładu będą więc życiorysy, które na trwałe zapisały się w historii Lublina, choć pamięć o nich pokryła się już mocno patyną czasu. Tym bardziej należy je przypomnieć szerszej publiczności.
Zapraszamy 21 czerwca o godzinie 10.00 na Wydział Historii i Archeologii. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Historii, na trzecim piętrze, w sali nr 318.
W imieniu organizatorów
Dr hab. Andrzej Przegaliński, prof. UMCS
źródło: Wydział Historii i Archeologii UMCS