Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W ostatnim odcinku cyklu pt. „Dwie gaduły” gościliśmy malarza słynącego z pejzaży okolic Bugu oraz malarstwa portretowego - Stanisława Baja, który w ubiegłym roku został także współredaktorem książki zatytułowanej „Pieśni, wierzenia, przysłowia w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem przetłumaczone na język polski: puhuwurim pu naszomu”. Jako wieloletni mieszkaniec wsi Dołhobrody, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat kultury i języka chachłackiego. Skąd się wzięło to określenie? Czy istnieje słownik tej mowy? Czy ma ona szansę przetrwać? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w naszym programie. Zapraszamy do oglądania!
Rozmowa została nagrana podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który został zorganizowany od 5 do 10 sierpnia 2019 r. w Szczebrzeszynie i 11 sierpnia 2019 r. w Zamościu.