Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W styczniu 2023 roku nakładem Wydawnictwa UMCS ukazała się monografia pt. Zagrożenia bezpieczeństwa w procesach globalizacji. Zagrożenia zdrowotne. Jest to już druga z cyklu monografii (po „Zagrożeniach politycznych” Wydawnictwo UMCS 2020), będąca pokłosiem cyklicznej międzynarodowej konferencji naukowej odbywającej się pod hasłem „Zagrożenia bezpieczeństwa w procesach globalizacji”. Kolejny tom z serii, podejmujący problematykę zagrożeń zdrowotnych, został wydany pod wspólną redakcją pracowników INoPiA UMCS: prof. Marka Pietrasia z Katedry Stosunków Międzynarodowych, prof. Henryka Chałupczaka i dr hab. Katarzyny Marzędy-Młynarskiej z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego oraz pracownicy Akademii Zamojskiej: dr Ewy Pogorzałej.
Idea konferencji na temat zagrożeń współczesnego świata zrodziła się w 2019 roku w środowisku badaczy Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS oraz Instytutu Nauk Społecznych Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu (obecnie Akademii Zamojskiej). Ich intencją było zapoczątkowanie dyskusji na temat dynamiki współczesnego środowiska bezpieczeństwa w obliczu zmiany zakresu i charakteru jego zagrożeń. Z perspektywy czasu okazało się że inicjatywa ta stała się nie tylko ważnym wydarzeniem intelektualnym ale także platformą, dającą szansę na spotkanie i wymianę poglądów badaczy reprezentujących różne dyscypliny i środowiska naukowe, zarówno praktyków, jak i teoretyków, próbujących zrozumieć i na nowo zdefiniować otaczającą nas rzeczywistość. Inaugurację pierwszej z cyklu konferencji można także uznać za symboliczną w kontekście późniejszych wydarzeń – pandemii Covid-19 – stanowiącej inspirację do dyskusji na temat zagrożeń zdrowotnych, a także wojny w Ukrainie wyznaczającej przedmiot (zagrożenia militarne) kolejnej konferencji pod hasłem „Zagrożeń bezpieczeństwa w procesach globalizacji”. Prezentowana publikacja stanowi niewątpliwie pierwszą na polskim rynku wydawniczym monografię podejmującą w kompleksowy sposób problematykę bezpieczeństwa zdrowotnego z perspektywy politologicznej. Jej główną zaletą jest połączenie w jednym tomie analiz teoretycznych i empirycznych związanych z kategorią bezpieczeństwa zdrowotnego i jego zagrożeniami, które można przyporządkować do trzech obszarów: konceptualizacji zagrożeń zdrowotnych z perspektywy teoretyczno-doktrynalnej, koncepcji neutralizacji zagrożeń bezpieczeństwa zdrowotnego oraz implikacji współczesnych zagrożeń zdrowotnych. Tworzy ją 28 rozdziałów, które nie wyczerpują oczywiście tematu zagrożeń zdrowotnych. Stanowią jednak ważny punkt odniesienia i jednocześnie zaproszenie do dalszego zgłębiania tematu, a przede wszystkim swoisty "zaczyn" przyszłych badań innych niemilitarnych wymiarów i zagrożeń bezpieczeństwa. Zapraszamy do lektury! Książka jest dostępna do nabycia w sklepie internetowym Wydawnictwa UMCS. Tekst: Katarzyna Marzęda-Młynarska |