Zapraszamy do skorzystania z możliwości dofinansowania do studiów podyplomowych z Bazy Usług Rozwojowych, Krajowego Funduszu Szkoleniowego, Inwestuj w rozwój – pożyczek na kształcenie czy Urzędu Pracy.
Baza Usług Rozwojowych stanowi odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców i ich pracowników z sektora MMŚP. Za pośrednictwem platformy online przedsiębiorcy mogą wybrać i zgłosić siebie oraz swoich pracowników na usługi rozwojowe, m.in. studia podyplomowe.
Uwaga! Od 2024 roku dofinansowanie studiów podyplomowych przewidziane jest również dla osób indywidualnych.
Źródło: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w wysokości:
80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika, 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikro przedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/krajowy-fundusz-szkoleniowy
Informacja o wysokości środków, wytyczne oraz priorytety wydatkowania KFS na 2024 rok.
Pożyczki na kształcenie to pilotażowe narzędzie Ministerstwa Rozwoju, finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, ukierunkowane na wsparcie kształcenia ustawicznego. Przeznaczone jest dla osób pełnoletnich, zamieszkujących na obszarze Polski, chcących rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. W ramach projektu osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych mogą wnioskować o pożyczkę przeznaczoną m.in. na studia podyplomowe oferowane przez krajowe podmioty, trwające nie dłużej niż 24 miesiące.
Maksymalna wartość pożyczki wynosi 30 tys. zł, co może stanowić do 100% kosztu studiów podyplomowych. Pożyczka jest nieoprocentowana, bez żadnych dodatkowych kosztów (prowizji, opłat wstępnych, kosztów opracowania, itp.), z możliwością częściowego umorzenia 20 – 25% kwoty. Minimalna liczba rat/długość spłaty to 12 miesięcy, maksymalna to 36 miesięcy.
Źródło: https://inwestujwrozwoj.pl/
Z dofinansowania studiów podyplomowych może skorzystać zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, osoba poszukująca pracy lub pracująca w wieku 45 lat i powyżej. Urząd Pracy może sfinansować do 100% kosztów studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Za okres uczestnictwa w zajęciach przewidzianych programem studiów uczestnik będzie także otrzymywał stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Źródło: https://zielonalinia.gov.pl/dofinansowanie-studiow-podyplomowych-32391
Co należy zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie studiów podyplomowych z UP?