Dlaczego państwa się bogacą? - wokół poglądów tegorocznych Noblistów z ekonomii | seminarium naukowe

Szanowni Państwo,
 
serdecznie zapraszamy na Instytutowe Seminarium Naukowe organizowane przez Katedrę Polityki Gospodarczej i Regionalnej zatytułowane: "Dlaczego państwa się bogacą? - wokół poglądów tegorocznych Noblistów z ekonomii".
 
Seminarium odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r.w godz. 9.45-11.15 w Auli III.   
 
Prelegentami będą:
 
  • dr Grzegorz Kwiatkowski - „Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych 2024. Rola instytucji w rozwoju gospodarczym”

    Wystąpienie wprowadzające, które przedstawi kontekst przyznania nagrody Daronowi Acemoglu, Simonowi Johnsonowi i Jamesowi Robinsonowi za ich badania nad rolą instytucji w rozwoju gospodarczym. Omówione zostaną główne tezy prac nagrodzonych ekonomistów, szczególnie dotyczące wpływu kolonializmu na współczesne instytucje oraz znaczenia demokracji dla rozwoju gospodarczego. Przybliżona zostanie także specyfika i znaczenie Nagrody Banku Szwecji, często nazywanej „ekonomicznym Noblem”.
  • dr Stefan Sękowski - „Polski kontekst teorii Acemoglu i Robinsona: Transformacja instytucjonalna po 1989 roku”

    Wystąpienie analizuje polską transformację ustrojową przez pryzmat teorii laureatów, szczególnie skupiając się na koncepcji „wąskiego korytarza” – równowagi między silnym państwem a aktywnym społeczeństwem obywatelskim. Pokazuje, jak Polska po 1989 roku przechodziła od instytucji wykluczających do włączających, jednocześnie próbując utrzymać się w „wąskim korytarzu” wolności. Omawia sukcesy i porażki tej transformacji, wskazując na obecne wyzwania instytucjonalne i ryzyko wyjścia z „korytarza” zarówno w kierunku nadmiernie silnego państwa, jak i zbyt słabych instytucji państwowych, niemogących efektywnie wypełniać swoich funkcji.
  • dr Łukasz Jasiński - „Austriacka krytyka Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych”

    Krytyczne spojrzenie na prace laureatów z perspektywy szkoły austriackiej ekonomii. Wskazanie na wąski obszar badań laureatów czy metodologię badań opartą na agregowaniu danych historycznych i tworzeniu modeli matematycznych. Tytułowa nagroda nie jest przyznawana za kluczowe osiągnięcia w teorii ekonomii. Ponadto, zbyt mało uwagi poświęca m. in. roli spontanicznego ładu rynkowego, krytyce nadmiernych interwencji gospodarkę i analizy ich skutków czy roli przedsiębiorczości w oddolnych procesach rynkowych wpływających na rozwój gospodarczy.
 
Po trzech wystąpieniach będzie czas na pytania i dyskusję.
 
Istnieje możliwość zdalnego uczestnictwa w Seminarium za pośrednictwem Teamsa.
 
źródło: Wydział Ekonomiczny UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    20 listopada 2024