Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w czwartym i ostatnim wykładzie z wiosennej edycji "Spotkań z Fizyką i Matematyką"! 25 marca br. odbędzie się wykład prof. dr. hab. Wiesława Gruszeckiego pt. "Dlaczego i po co żółta plamka w naszym oku jest żółta?".
Abstrakt:
Nie tylko biofizyków zdumiewa fakt obecności w oku ludzkim żółtych barwników z grupy ksantofili, szczególnie skoncentrowanych w centralnej części siatkówki, tym bardziej, że nie są one zaangażowane bezpośrednio w procesy związane z recepcją światła. Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, takie „wewnętrzne okulary słoneczne” powinny jedynie osłabiać zdolność naszego widzenia, filtrując światło docierające do fetoreceptorów. Badania siatkówki oka przeprowadzone z zastosowaniem technik spektroskopii molekularnej oraz obrazowania w mikroskali prowadzą do zaskakującego wniosku, że to właśnie dzięki aktywności tych żółtych barwników nasze oko zachowuje zdolność widzenia barwnego i precyzyjnego. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną wyniki tych badań oraz przedstawione zalecenia, które pomogą nam cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata życia.
Wykład odbędzie się stacjonarnie o godzinie 17:00 w Auli Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz online na platformie Teams.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie archimedes.umcs.pl
"Spotkania z Fizyką i Matematyką" to jedna z form popularyzacji nauki, mająca na celu przybliżenie pasjonatom nauk ścisłych, uczniom, nauczycielom, studentom, a także wszystkim zainteresowanym, ciekawych zagadnień i aktualnych problemów nurtujących matematyków i fizyków. Wykłady prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego wyjaśniają wybrane zagadnienia. Wykłady są uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami oraz materiałami multimedialnymi.
W obecnej edycji słuchacze będą mogli uczestniczyć w czterech popularnonaukowych wykładach: dwóch z zakresu matematyki oraz dwóch z zakresu fizyki.
Wykłady są przeprowadzane w ramach projektu “Ucz się z MaFiI-ą 3”, poświęconego promocji nauki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.