Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
PRAKTYCZNY KURS Z CYBERBEZPIECZEŃSTWA
Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z wybranymi problemami w aspekcie ochrony i bezpieczeństwa systemów komputerowych.
Tryb zajęć: zajęcia w trybie zdalnym
Prowadzący: dr Marek Miśkiewicz, Katedra Cyberbezpieczeństwa, Instytutu Informatyki UMCS
Czas trwania: 5 spotkań po 135 min.
Start: grudzień 2020r.
Zajęcia będą odbywały po g.17.00 lub w weekendy. Do ustalenia wewnątrz grupy.
Liczba miejsc: max. 15 osób
Zajęcia będę realizowane według programu CyberSkiller Academy na platformie CyberSkiller.
Udział w kursie jest bezpłatny!
Tematyka kursu została podzielona na trzy części.
Pierwsza dotyczy mechanizmów bezpieczeństwa i ochrony danych w systemach Linux/unix. Tutaj słuchacze będą mieli możliwość sprawdzenia jak w praktyce znajdować istotne informacje służące realizacji celów związanych z bezpieczeństwem, jak wyglądają i czym skutkują potencjalne podatności w systemie oraz jakie są konsekwencji ich wykorzystania. Zapoznają się ponadto z podstawowymi metodami administrowania i zabezpieczania systemu.
Część druga dotyczy zagadnień kryptograficznych. Słuchacze dzięki praktycznym zajęciom poznają podstawowe metody zapewniania poufności i integralności danych poprzez zastosowanie zaawansowanych narzędzi i systemów kryptograficznych. Poznają używane współcześnie algorytmy szyfrujące, funkcje biblioteki OpenSSL, systemu GnuPG.
W części trzeciej uczestnicy kursu będą mieli możliwość zapoznać się z najpowszechniejszymi podatnościami zagrażającymi bezpieczeństwu aplikacji i stron internetowych. Podobnie jaki poprzednio tutaj także dzięki starannie dobranym zadaniom i ćwiczeniom w rzeczywistym środowisku dowiedzą się czym jest np. podatność typu SQL Injection czy XSS i jak im zapobiegać.