O konferencji
Wydarzenia kryzysowe są nieodłącznym elementem systemu finansowego. Mogą one wpływać na jego destabilizację w ujęciu systemowym lub idiosynkratycznym. Kluczowe jednak jest dysponowanie odpowiednimi mechanizmami umożliwiającymi zarządzanie sytuacjami kryzysowymi oraz właściwe przygotowanie do wykorzystywania takich mechanizmów. Stanowią one istotny wkład w stabilizowanie systemu finansowego.
Doświadczenia globalnego kryzysu bankowego, który rozpoczął się w 2007 r., doprowadziły do licznych zmian w funkcjonowaniu zarządzania kryzysowego w systemie finansowym na świecie oraz w Unii Europejskiej, w tym w Polsce. W 2024 r. mija 10 lat od przyjęcia Dyrektywy BRR oraz Dyrektywy DGS, które uporządkowały zasady prowadzenia działań antykryzysowych w unijnym sektorze bankowym. Jednocześnie w 2024 r. mija 10 lat odkąd Rada Stabilności Finansowej opublikowała wytyczne dotyczące funkcjonowania efektywnego systemu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (ang. resolution) dla zakładów ubezpieczeń i reasekuracji oraz centralnych kontrpartnerów (CCP).
W świetle doświadczeń Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w zakresie zarządzania kryzysowego w sektorze finansowym powyższe rocznice stanowią idealny moment do dyskusji na temat dotychczasowych lekcji z funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego w UE, a także dalszych kierunków jego rozwoju. Konstruktywny dialog w tym obszarze jest teraz szczególnie istotny. W UE toczą się prace nad rewizją ram zarządzania kryzysowego i gwarantowania depozytów (tzw. CMDI reform). Jednocześnie kończy się budowa resolution dla CCP oraz negocjacje w zakresie Dyrektywy IRR, która ma wprowadzić ramy resolution do unijnego sektora ubezpieczeniowego.
W zwi±zku z powyższym, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaprasza na konferencję po¶więconą zarządzaniu kryzysowemu w systemie finansowym UE pod hasłem przewodnim:
Crisis management in the financial system – stairway to heaven or highway to hell?
Konferencja przeznaczona jest dla przedstawicieli organów sieci bezpieczeństwa finansowego odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, a także przedstawicieli instytucji finansowych oraz ¶wiata nauki.
Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 maja 2024 r. w Warszawie. Konferencja będzie transmitowana w za pośrednictwem Internetu.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim.
Call for paper
Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaprasza wszystkich zainteresowanych ekspertów (w szczególności społeczność akademicką) do nadsyłania zgłoszeń referatów na konferencję naukową pt.: Crisis management in the financial system – stairway to heaven or highway to hell?
Tematyka zgłaszanych referatów powinna dotyczyć następuj±cych obszarów:
- gwarantowanie depozytów, ubezpieczeniowe systemy gwarancyjne lub systemy rekompensat dla inwestorów jako elementy systemu zarządzania kryzysowego,
- zarządzanie kryzysowe w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym oraz kapitałowym (głównie CCP),
- stabilność finansowa jako cel zarządzania kryzysowego,
- wczesne ostrzeganie przed zdarzeniami kryzysowymi w systemie finansowym,
- rola sieci bezpieczeństwa finansowego w zarządzaniu kryzysowym.
Organizatorzy zapraszają do zgłaszania artykułów o charakterze zarówno teoretycznym, jak i empirycznym. Do nadsyłania zgłoszeń zapraszamy autorów teksów wpisujących się w różne nurty nauki np. nauki społeczne, nauki finansowe czy nauki prawne.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 marca 2024 r.
O akceptacji artykułu zgłaszający zostaną poinformowani drogą mailową do dnia 25 marca 2024 r.
Osoby, których artykuły zostaną zaakceptowane do prezentacji podczas konferencji będą miały możliwość zgłoszenia artykułu do jednego z czasopism w ramach publikacji pokonferencyjnej lub monografii pokonferencyjnej.
Udział w konferencji oraz rejestracja propozycji artykułów są bezpłatne. Organizator nie pokrywa kosztów zgłoszenia artykułów do czasopism w ramach publikacji pokonferencyjnych.
źródło: Wydział Ekonomiczny UMCS