Kształtowane podczas studiów kompetencje są uniwersalne i możliwe do wykorzystania w wielu sektorach rynku pracy, jednak w szczególności przygotowujemy kadry na potrzeby takich podmiotów, jak:
- jednostki analityczne i doradcze administracji rządowej i samorządowej (działy planowania strategicznego, biura analiz, monitoringu oraz ewaluacji),
- agencje i firmy badawcze, konsultingowe oraz think tanki zajmujące się badaniem opinii, przygotowywaniem diagnoz społeczno-ekonomicznych, prognoz, ekspertyz oraz ewaluacji na potrzeby polityk publicznych,
- organizacje sektora pozarządowego – m.in. organizacje konsultingowe, instytucje obywatelskie realizujące zadania publiczne, m.in. w dziedzinie innowacji społecznych.
Ponadto absolwenci naszego kierunku mogą pracować w instytucjach i organizacjach publicznych działających w obszarach specjalności naukowej Instytutu Socjologii UMCS, takich jak:
- instytucje rządowe i samorządowe, zajmujące się m.in. planowaniem rozwoju regionalnego i lokalnego,
- instytucje edukacyjne i szkoleniowe,
- instytucje wspierające zatrudnienie i rozwój rynku pracy,
- instytucje kultury,
- instytucje ochrony zdrowia,
- instytucje realizujące zadania w zakresie polityki migracyjnej,
- przedsiębiorstwa ekonomii społecznej,
- inne podmioty posiadające wewnętrzne systemy ewaluacji działań i zarządzania jakością (m.in. uczelnie, szkoły, podmioty z sektora prywatnego, jak m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe).
Studia przygotowują także do dalszego rozwoju naukowego m.in. na studiach drugiego stopnia w dziedzinach związanych z badaniami społecznymi (istnieje możliwość kontynuacji studiów na kierunku Socjologia II stopnia na UMCS), marketingowymi oraz zarządzaniem.