Biolodzy z UMCS badają występowanie „zemsty Stalina”

Pracownicy i pracowniczki Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie badają w gminie Werbkowice występowanie barszczu Sosnowskiego. W planach jest opracowanie skutecznych metod zwalczania tej wyjątkowo inwazyjnej rośliny. Jest nadzieja, że dzięki współpracy naukowców z Polski i Ukrainy w przyszłości uda się całkowicie wyeliminować ją z naszego regionu.

W gminie Werbkowice trwa intensywna walka z barszczem Sosnowskiego. Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS pod kierunkiem dr hab. Agnieszki Hanaki, prof. UMCS i dr Anny Rysiak prowadzą szczegółowe badania występowania tej niebezpiecznej rośliny. Badania terenowe w gminie Werbkowice są częścią szerszego, międzynarodowego projektu finansowanego ze środków europejskich. Działania te mają ograniczyć zasięg barszczu Sosnowskiego na obszarze przygranicznym Polski i Ukrainy.

Dzięki współpracy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z Lwowską Izbą Rolniczą i Lwowskim Uniwersytetem Rolniczym w Dublanach prace są intensywne. Gmina Werbkowice aktywnie wspiera działania naukowców, udostępniając im tereny do badań i zapewniając niezbędne środki. Współpraca ta ma na celu długofalowe ograniczenie występowania barszczu Sosnowskiego na terenie gminy i ochronę zdrowia mieszkańców.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatych. Pochodzi z okolic Kaukazu. Nazwany został od nazwiska rosyjskiego botanika, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Do Polski sprowadzono go w końcu lat 50. XX w., jako dar radzieckiego Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Miał być rośliną pastewną, a stał się rośliną inwazyjną i spontanicznie rozprzestrzenił na rozległych obszarach. W Polsce zaliczany jest do najgroźniejszych gatunków roślin inwazyjnych. W krajach byłego Związku Radzieckiego od końca lat 90. XX w. nazywano go „zemstą Stalina”. Z powodu problemów z uprawą i zbiorem, a głównie z powodu zagrożenia zdrowia ludzi, uprawy barszczu Sosnowskiego porzucano. Ale te rośliny w szybkim tempie rozprzestrzeniły się spontanicznie. Są trudne do zwalczania. Powodują degradację środowiska przyrodniczego. W Polsce i w krajach Unii Europejskiej barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym ograniczeniem uprawy.

Źródło: kronikatygodnia.pl

Fot. Pixabay

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    8 sierpnia 2024